Zyrtare: Kemal Ademi transferohet në Rusi

Sulmuesi shqiptar, Kemal Ademi, është larguar nga Fenerbahce, duke nënshkruar me klubin rus Khimki.

Khimki dhe Fenerbahce kanë rënë dakord për transferimin e sulmuesit Kemal Ademi.

Futbollisti iu nënshtrua ekzaminimi mjekësor dhe nënshkroi një kontratë me klubin rus.

Kemal Ademi e ka nisur karrierën në akademin e klubit zviceran St. Gallen.

Pastaj sulmuesi u transferua në Hoffenheim, ndërsa në në verën e vitit 2018 në Xamax.

Pas një sezoni të suksesshëm, Basel mori sulmuesin, ku edhe bëri debutimin e tij në Ligën e Evropës.

Ai në Turqi luajti te Fenerbahce dhe si huazim te Karagyumryuk. “Lojtari ynë Kemal Ademi u transferua në Khimki, një nga ekipet e Ligës Ruse. Ne e falënderojmë për shërbimet e tij të deritanishme dhe i urojmë suksese në karrierën e tij”, ka shkruar Fenerbahce.

Khimki ka paguar afër 2 milionë euro për sulmuesin, ndërsa Ademi do të luajë me numrin 9.

Kosova ka shprehur interesim për sulmuesin në të shkuarën.

Edon Zhegrova operohet: Mezi pres të rikthehem

Vjen zyrtarizimi, Lionel Messi është lojtar i ri i Paris Saint Germain