Zyrtare: Ezgjan Alioski largohet nga Leedsi

Leeds United ka njoftuar se Ezgjan Alioski është larguar nga klubi.

Skuadra angleze dhe lojtari shqiptar nuk arritën që të gjeni në mes, për të rinovuar marrëveshjen.

Kështu, Alioski, sipas asaj që konfirmon klubi nga Liga Premier, është larguar pas katër vitesh qëndrimi skuadër.

Njoftimi nga Leeds United:

“Klubi i jep lamtumirën e duhur Gjannit.

Leeds United mund të konfirmojë se magjia katërvjeçare e Ezgjan Alioskit me Leeds United ka marrë fund.

Ndërsa klubi bëri oferta për Gjannin për të qëndruar, ne nuk kemi qenë në gjendje të arrijmë një marrëveshje me përfaqësuesit e tij dhe kontrata e tij ekzistuese skadoi javën e kaluar.

Drejtori i Futbollit Victor Orta e ka vlerësuar Gjanni për rolin që ka luajtur lojtari nga Maqedonia e Veriut gjatë një periudhe historike për klubin.

“E dija që Gjanni do të ishte i veçantë në momentin që hyri në ndërtesë”, tha Orta.

“Emocioni që pashë në fytyrën e tij dhe prindërit e tij kur nënshkruan kontratën e tij këtu në Elland Road ishte një moment i bukur dhe isha i sigurt se ai do të jepte gjithçka për Leeds United”.

“Edhe me këtë në mendje ai i tejkaloi pritjet e mia”.

“Gjanni ka qenë i jashtëzakonshëm si brenda ashtu edhe jashtë fushës, shokëve të tij të skuadrës do t’i mungojë shumë, ashtu si i gjithë stafi i Thorp Arch dhe Elland Road”.

“Ne e falënderojmë Gjanni për të gjitha përpjekjet e tij dhe i urojmë atij çdo sukses për të ardhmen”.

Alioski bëri gjithsej 171 paraqitje për bardhezinjtë, duke shënuar 22 gola për katër vjet.

Ai bëri debutimin e tij Leeds më 6 gusht të vitit 2017, duke ndihmuar të bardhët në një fitore 3-2 ndaj Bolton Wanderers dhe përfundoi edicionin e tij të parë duke shënuar golin e sezonit, me gjuajtjen e tij kundër Nottingham Forest.

Në sezonin 2019/20, Alioski ndihmoi bardhezinjtë të ktheheshin në Ligën Premier për herë të parë në 16 vjet, duke luajtur një rol kryesor, duke bërë 39 paraqitje derisa skuadra e Marcelo Bielsa fitoi titullin e Sky Bet Championship.

Sezonin e kaluar, ai ndihmoi Leeds të përfundonte në mesin e tabelës në Ligën Premier, duke shënuar dy herë dhe duke luajtur 36 herë.

Të gjithë në klub i dëshirojnë më të mirën dhe të gjithë do të kujtojmë kujtimet e veçanta të krijuara.

Faleminderit Gjanni”, përfundon shkrimi falënderues i Leeds United për lojtarin shqiptar.

Kujtojmë se për Alioskin interesim të madh ka shfaqur Galatasary dhe në ditët në vijim mund të ketë marrëveshje mes të dyja palëve. /Gazeta Olle/

Eroll Salihu, zgjidhet kryetar i Komisionit të Arbitrazhit Sportiv

Bersant Celina drejt rikthimit te skuadra angleze