Zyrtare: Besa me trajner të ri

Ish-hendbollisti i mirënjohur, Arben Muqolli, është emëruar kryetrajner i ri i kampionit dhe fituesit të Kupës së Kosovës, Besa Famiglia nga Peja, tha Enis Idrizi, drejtor i klubit pejan. Muqolli vjen në vend të maqedonit Tome Petreski, ndërsa portieri Daniel Dupjancanec ka kaluar te Metalurgu i Shkupit. Idrizi për gazetën kombëtare “Bota sot” tha se skuadra e tij po përgatitet për garat evropiane dhe kanë aplikuar për pjesëmarrje në EHF Cup. “Arben Muçolli është kryetrajner i ri i skuadrës. Ai ka kontratë të përjetshme, sepse kështu ishte marrëveshja pasi ai ta përfundoj karrierën aktive si lojtar, automatikisht të emërohet kryetrajner.

 

Ai e ka filluar karrierën në Besë, aty e ka përfunduar si lojtar, duke fituar të gjitha trofetë e mundshme. Ai do të ndihmohet nga Valon Sylejmani, ish- portier. Përgatitjet do t’i fillojmë me 3 gusht, të cilat planifikojmë një pjesë të tyre ta kryejmë edhe jashtë vendit”, tha Idrizi. Drejtori i klubit tha se Besa është klubi i parë që ka shitur një lojtar jashtë vendit.