Zymer Bytyqi bëhet me skuadër të re

Njëri nga sulmuesit më të mirë kosovarë anësorë do të rikthehet pas gjashtë muajve në Superligën e Turqisë.

Telegrafi mëson ekskluzivisht se pas gjashtë muajve të kaluar në Athinë, Zymer Bytyqi po rikthehet në Turqi, por tani jo te Konyapor.

Nga burimet e mirinformuara, Telegrafi bën të ditur se ylli i Kosovës do t’i bashkohet Antalyasporit në një marrëveshje trevjeçare.

Detajet kontraktuale do të bëhen publike në ditët në vijim, atëherë edhe kur pritet që anësori të kompletojë kalimin te klubi turk nga Olympiacosi.

Antalayaspori sezonin e kaluar e mbylli në mesin e tabelës, derisa janë duke e ndërtuar një skuadër me shumë talentë nën urdhrat e legjendës Nuri Sahin.

Bytyqi nuk do të jetë lojtari i vetëm shqiptar atje, pasi aty luan edhe Amar Gërxhaliu, duke i mundësuar një komoditet sa më të madh reprezentuesit të Dardanëve.

Kujtojmë se 26-vjeçari kishte luajtur te Konyaspori për dy vite e gjysmë, për të kaluar më pas te Olympiacos në janar të këtij viti.

Sa ishte pjesë e Superligës së Turqisë, Bytyqi kishte bërë 75 paraqitje, duke shënuar dhjetë gola dhe kishte dhuruar 14 asistime, të përkthyera në 5412 minuta lojë.

Natyrisht se lidhshmëria e madhe me futbollin turk nga hera e parë bëri edhe që Zymeri të rikthehej në ligë, por tani te Antalyaspor.

Vedat Muriqi i pandalshëm, tani i shënon skuadrës angleze

Fitore e madhe e Kosovës në udhëtim te Zvicra