Zbulohet detajisht plani i Barcelonës për të transferuar Haalandin

Barcelona do të hedhë gjithçka që kanë në Erling Haaland për ta bërë atë nënshkrimin e tyre të madh të verës.

Blaugranët kanë hartuar operacionin dhe janë në kontakt të përhershëm me njerëzit e tij për të filluar bisedimet me të në qershor.

Sport raporton se Barcelona janë të bindur se mund ta bindin Borussia Dortmund të shesë atë dhe se lojtari do të kënaqej duke vazhduar karrierën e tij në Camp Nou.

Presidenti i ri Joan Laporta u takua me Mino Raiola disa javë më parë, si dhe me babanë e lojtarit. Ata konfirmuan interesin e tyre të plotë për ta sjellë atë dhe shpjeguan se ai do të bëhej ikona e projektit, së bashku me Leo Messin.

Të gjitha planifikimet për sezonin e ardhshëm sillen rreth idesë së Messit të qëndrojë dhe norvegjezit të mbërrijë.

Barca tani duhet të nënshkruajë financimin e marrëveshjes. Ata kanë punuar në të për javë të tëra dhe duket se gjithçka do të arrijë në një vend të mirë në ditët në vijim.

Haaland është mirënjohës ndaj Dortmund për atë që ata kanë bërë për të, por ka tejkaluar kampionatin gjerman tani. Shumë ekipe e kanë kërkuar atë, por ai do të preferonte një transferim në Spanjë.

Arsyeja kryesore pse norvegjezi mund të largohet nga klubi gjerman është klauzola e tij. Në vitin e ardhshëm, çmimi i tij do të ishte 75 milionë euro dhe kësisoj Dortmund nuk do të fitonte shumë para prej lojtarit.

Klubi katalunas e dinë që është e vështirë të negociosh me gjermanët, të cilët morën mbi 100 milionë euro për Ousmane Dembele.

Pandemia ka bërë disa dëmtime dhe çmimet janë më të ulta tani por Haaland nuk do të kushtojë më pak se 125 milion euro. Paga e tij nuk do të jetë problem nëse Barcelona mund të huazojë ose të shesë ndonjë fitues tjetër të lartë./Lajmi.net/