Yakin flet për Xhakën dhe fitoren ndaj serbëve: Nuk kam qenë kurrë në një situatë të tillë, udhëtimi ynë nuk ka përfunduar ende

Zvicra ka arritur fitore të madhe ndaj serbisë 3-2, për të kaluar në 1/8 e finales në Kupën e Botës.

Xherdan Shaqiri, Breel Embolo dhe Remo Freuler u përkujdesën për t’i gjunjëzuar serbët dhe për t’i dhënë tre pikë Zvicrës.

Pas ndeshjes ka folur trajneri i Zvicrës, Murat Yakin duke e cilësuar si një fitore shumë të madhe.

“Në pjesën e parë kishim pak dobësi dhe bëmë dy gabime, por më pas ne reaguam mirë dhe arritëm të fitonim. Ne e dinim se Serbia duhej të sulmonte, kështu që ata duhej të luanin më shumë me një lojtar sulmues”.

“Kjo është arsyeja pse zona të reja u hapën për ne në sulm. Keni luajtur me pesë mesfushorë  dhe katër mbrojtës gjithmonë ka një boshllëk. Kështu që ishte gjithmonë e vështirë për të gjetur një ekuilibër midis sulmit dhe mbrojtjes”, tha Yakin.

Tutje Yakin foli edhe për Granit Xhakën, duke thënë se është shumë i zgjuar për të luajtur para mbrojtjes.

“Graniti është mjaft i zgjuar për të pozicionuar veten para mbrojtjes kur është në zotërim. Të gjithë mesfushorët kanë përvojë të mjaftueshme për të vendosur vetë. Nuk më duhej një specifikim fiks”.

“Në fund, kryesisht doja t’i qetësoja lojtarët. Sigurisht që kemi mësuar nga gabimet tona komunikoi dhe bëri punë të mira përgatitore para kësaj loje. Pas ndeshjes, ka një zbrazëti të tillë të kënaqur. Ju uleni në dhomën e stërvitjes dhe i lini lojtarët të festojnë”, tha Yakin.

Tutje trajneri zviceran deklaroi se nuk ka qenë kurrë në një situatë të tillë dhe se udhëtimi i Zvicrës nuk do të përfundojë me kaq.

“Nuk kam qenë kurrë në një situatë si kjo. Udhëtimi ynë nuk ka përfunduar ende, ne duam të vazhdojmë me këtë ekip. Unë i besoj zhvillimit të këtij ekipi, brenda dhe jashtë fushës. Portugalia është sigurisht një kundërshtar i fortë, por edhe ne mund të llogarisim”, deklaroi Yakin.

Xhaka thyen heshtjen dhe tregon arsyen pse veshi fanellën e Jasharit pas ndeshjes

Xherdani i rekordeve, shënon në pesë gara të mëdha radhazi mes Kupës së Botës dhe Kampionatit Evropian