Viti më i suksesshëm për Astera Tuhinan, shpresa e madhe e basketbollit të Kosovës

Astera Tuhina është një nga basketbollistet më të talentuara të Kosovës dhe shpresa për të ardhmen. Ajo është pjesë e Kosovës A, ndërsa në verën e kaluar ishte edhe pjesë e Kosovës U20, duke kujtuar suksesin ndaj Kroacisë.

Astera gjithashtu ka qenë pjesë e grupmoshave të Kosovës, ndërsa për herë të dytë mori pjesë me Përfaqësuesen A në Kampionatin Evropian për Shtete të Vogla, duke hyrë në Top 5.

Në vitin 2022 ajo bëri një hap të madh në karrierën e saj, duke kaluar në SHBA te Washington State University, NCAA Divizioni 1.

Astera Tuhina në një intervistë për faqen zyrtare të FBK-së flet për vitin 2022 dhe synimet për të ardhmen.

Si ka qenë viti 2022 për juve?

Vitin 2022 e cilësoj si vitin më të suksesshmin deri më tani. Nënshkrimi me Washington State University dhe fillimi i karrierës në NCAA Divizioni 1 ka qenë diçka që e kam dëshiruar gjithmonë.

Çfarë do të thotë të jesh në Top 5 të Evropianit?

Të jem në Top 5 të Evropianit me Kosovën A, në moshë kaq të re për mua ishte diçka e papritur. Gëzimin që e përjetova në ato momente është i papërshkrueshëm.

Çka do të thotë për ty të veshësh fanellën e Kosovës?

Mendoj se, është nderi më i madh i një sportisti. Është privilegj i madh të veshësh fanellën e shtetit tënd.

Cili është mesazhi për vajzat e reja që duan të jenë pjesë e Kosovës?

Mesazhi im është: me punë dhe vullnet, ëndrrat bëhen realitet.

Këtë vit keni kaluar në Washington State Cougars. Sa ishte i rëndësishëm ky hap në karrierën tuaj?

Ky hap është shumë i rëndësishëm për mua, si në basketboll, ashtu edhe në shkollim. Të jesh pjesë e një ekipi kaq të fortë dhe të mësosh nga trajnerët e këtij niveli është kënaqësi e madhe.

Cilat janë synimet për të ardhmen?

Për momentin përqendrimi im është të jap maksimumin në të tashmen dhe mirëpres çdo sukses të së ardhmes.

Lovren rikthehet te Lyoni pas 10 viteve

Zyrtare: FSHF konfirmon se Sylvinho është trajneri i ri i Shqipërisë