Vëlla e motër fitojnë medaljen e artë në Lojërat Olimpike

Familja Abe kishte një natë për të kujtuar të Dielën në Tokio.

Xhudistja japoneze Uta Abe triumfoi në kategorinë 52-kg të femrave në Tokio të dielën, pak orë para se vëllai i saj Hifumi të merrte medaljen e artë në finalen e kategorisë 66kg për meshkuj.

Kjo ka bërë historinë si familjarët që fituan medalje të artë në të njëjtën ditë, shkruan GazetaBlic Sport.

Ata janë vëlla e motër.

Vlen të theksohet se nesër nga ora 04:00 dy familjarët nga Kosova, vëllau e motra, Nora dhe Akil Gjakova do të garojnë për medalje olimpike.

Kosova pëson humbje nga Uzbekistani

Shënoi gol spektakolar dhe ndihmoi skuadrën në fitore, me këtë notë të lartë vlerësohet Leart Paqarada