Vdekja e argjentinasit Emiliano Sala, shpallet zyrtarisht fajtori

Tashmë ka zyrtarisht një fajtor për vdekjen e futbollistit argjentinas, Emiliano Sala. Ish-futbollisti i Nantes humbi jetën në një aksident ajror në Kanalin Anglez bashkë me pilotin 59-vjeçar, David Ibbotson.

I akuzuari është David Henderson, i cili është organizatori i udhëtimit të 28-vjeçarit nga Franca drejt Wellsit, pasi kishte nënshkruar me Cardiff City-n.

66-vjeçari u akuzua se kishte vënë jetën e Salas në rrezik për autorizimin e pamatur në kushtet e fluturimit.

Trupi i argjentinasit u gjet në bordin e avionit dy javë pas ngjarjes në një thellësi prej 67 metrash. Ndërsa trupi i pilotit 59-vjeçar nuk u gjet kurrë.

Në tetor 2020, gjatë seancës, Henderson u deklarua i pafajshëm për akuzat në gjykatë dhe u lirua me kusht në pritje të seancës tjetër. Gjithashtu doli në pah se licenca e pilotit Ibbotson për të fluturuar me një aeroplan komercial skadoi në nëntor 2018

Thirrjet anti-shqiptare, EHF-ja do ta hetojë ndeshjen Borci – Besa Famgas

Klopp: Nuk e di saktësisht se çfarë duhet të bësh për ta fituar ‘Topin e Artë’