Vazhdon tmerri në Afganistan: Talebanët ia presin kokën volejbollistes afgane

Mahjabin Hakimi, një volejbolliste e re në Klubin e Volejbollit në Komunën e Kabulit dhe ekipit kombëtar të të rinjve, thuhet se iu pre koka nga talebanët në Afganistan.

 

Kjo u bë e ditur nga trajneri i skuadrës dhe ekipit kombëtar afgan të volejbollit të femrave, njofton mediumi ‘Persia e pavarur’.

Atletja dyshohet se u vra në fillim të muajit tetor, por lajmi nuk u bë i ditur nga familjarët pasi kishin frikë nga hakmarrja e talebanëve.

Sipas Afzali, pas rënies së qeverisë së Ashraf Ghani, atletet femra në të gjithë vendin u përballën me një kërcënim serioz të sigurisë dhe talebanët ndoqën ato duke plaçkitur shtëpitë e tyre në qytete të ndryshme.

Ekipi kombëtar afgan i volejbollit për femra u themelua në vitin 1978. Ai ka shërbyer prej kohësh si burim frymëzimi dhe fuqizimi për vajzat e reja afgane.

“Dhimbje koke” për Rejan, titullari i Kombëtares mund të humbasë ndeshjet e nëntorit

Kjo pritet të jetë data e debutimit të Sergio Ramosit me PSG-në