Vavalis: Jam i befasuar me njerëzit në Gjilan me mikpritjen e tyre dhe me Kosovën si shtet

Trajneri i Dritës Akis Vavalis ka qenë i ftuar në një intervistë eskluzive për emisionin ‘EKIPI A’ në ATV.

Vavalis i cili tash e gjashtë muaj menaxhon Dritën ka treguar që në fillim nuk ishte i sigurt me atë se çfarë mund të pres në Kosovë apo në qytetin e Gjilanit. Megjithatë shprehet se mikpritja në Gjilan por edhe në Kosovë e ka befasuar për të mirë.

‘Fillimisht, duhet të them se kur erdha te Drita, dhe në përgjithësi në Kosovë, nuk isha i sigurt për situatën në qytet, në përgjithësi në jetë dhe sigurisht në futbollin e Kosovës. Jam i befasuar, fillimisht, lidhur me jetesën në Kosovë dhe me Kosovën si shtet, me njerëzit në Gjilan për mikpritjen e tyre dhe për dashurinë e tyre për futbollin. Kjo ishte befasi e madhe për mua. Po ashtu, nuk prisja se në përgjithësi futbolli në Kosovë do të ishte në këtë nivel, kam pritur që të shumë më i ulët. Edhe pse mendoj se dy apo tri ekipe kanë sigurisht dallim me ekipet e tjera, por në përgjithësi, jam i kënaqur me nivelin. Sigurisht, ka ca probleme në infrastrukturë të ligës, dhe kjo është diçka që nuk ka të bëjë me mua por që do ta ngre lart futbollin e Kosovës. Por për mua, deri tani këta gjashtë muaj janë përvojë e mrekullueshme, jam i lumtur dhe i kënaqur që të jem këtu, dhe shpresoj se muajt e ardhshëm do të kemi edhe mundësinë për ta zbuluar Kosovën në përgjithësi si shtet.’ tha Vavalis.

Përballja e Pejës në FIBA Europe Cup

Nesër ndeshja e Superkupës Kosovë-Diasporë