UEFA ndëshkon rëndë serbët për incidentet me Malin e Zi

UEFA ka urdhëruar Serbinë që ndeshjen e fundit kualifikuese në shtëpi për Kampionatin Evropian të luajë në një stadium bosh.

Organi qeverisës i futbollit evropian gjobiti Federatën Serbe të Futbollit me 90 mijë euro, për sjelljen e keqe të tifozëve gjatë ndeshjes kualifikuese të Euro 2024 kundër Malit të Zi më 17 tetor.

Vendimi nënkupton se Serbia do të luajë ndeshjen e saj kualifikuese për Euro 2024 pa tifozë kur të presë Bullgarinë më 19 nëntor.

Serbia është gjobitur me një total prej 144,250 eurosh për probleme të tifozëve të dhunshëm dhe të papërmirësueshëm në dy ndeshjet e fundit.

Federata e Futbollit të Malit të Zi gjithashtu u ndëshkua me akuzën për “sjellje raciste” nga loja e vendeve fqinje në Beograd në tetor, Serbia fitoi 3-1.

Të dyja federatat u ndëshkuan gjithashtu për të njëjtat shkelje pasi tifozët shfaqën sharje etnike kur skuadrat u takuan në Mal të Zi në mars.

UEFA tha se numrat e tifozëve ishin gjithashtu të kufizuar kur Serbia priti Hungarinë në shtator.

Federata serbe u përball me akuza të tjera, duke përfshirë “mosndërmarrjen e masave kundër shitësve të biletave në tregun e zi” dhe duhet të paguajë gjoba në total rreth 90,000 euro.

Federata e Malit të Zi duhet t’i paguajë UEFA-s 20,000 euro dhe nuk mund t’u shes bileta tifozëve për një lojë kualifikuese në Hungari më 19 nëntor. /Gazeta Olle/

Presidenti Ademi priti FC Prishtina 01, e përgëzon për sukseset e arritura

Sorschag: Mezi po pres të fluturoj për Kosovën në gjithë botën