U kërkua nga Real, Milan e Juve, por pse nuk luajti Pele kurrë në Europë?

“Mbreti” i futbollit, Pele, që u nda nga jeta në moshën 82-vjeçare, të enjten, nuk ka luajtur kurrë në Europë.

Legjenda braziliane ka qenë në fokusin e Real Madrid, Juventus, Milan dhe Inter, por ka vendosur të qëndrojë te Santos.

Herët a vonë, të gjithë talentet më të mëdhenj të planetit zbarkojnë në Kontinentin e Vjetër dhe për këtë arsye, duke e parë karrierën e Pele me sytë e tifozëve të sotëm, është e pamundur të mos i bësh vetes një pyetje: pse ai nuk u është bashkuar kurrë skuadrave europiane?

Sigurishë që ai ka marrë shumë oferta nga Evropa. Mbi të gjitha, klubet spanjolle dhe italiane e donin shumë, por vetë Pele zbuloi gjithashtu se ai ishte kontaktuar nga Manchester United në fund të viteve 1960. Megjithatë, ai ka vendosur të jetojë të gjithë fazën të rëndësishme të karrierës së tij në Brazil dhe në Santos dhe arsyeja mund të përmblidhet në dy përgjigje.

E para është më e shkurtra dhe më e thjeshta: Pele nuk e ndjeu kurrë nevojën për t’u larguar nga Brazili për t’u ndjerë i vlerësuar dhe Santos gjithashtu nuk mendoi kurrë të shiste lojtarin më të rëndësishëm në historinë e tij. Ai i rezistoi të gjitha ofertave, përfshirë atë të Real Madridit, i cili më pas dominoi fjalë për fjalë në nivel evropian, në vitin 1958 kur Pele ishte ende shumë i ri dhe sapo kishte mbaruar Botërori./ss/

MVP dhe pesëshja e javës në elitën e basketbollit kosovar

Zyrtare: FC Ferizaj njofton për largimin e tre futbollistëve