Turqit duan ta natyralizojnë ish-lojtarin e Lirisë: “Është si Hakan Shukur”

Një yll po lind. Ky është titulli i gazetës së sportit të qytetit Girun, në Turqi, ditë më parë. Fjala është për ish-sulmuesin e Lirisë së Prizrenit, Vedat Muriqi.

Ai po shkëlqen me skuadrone  Giresunsporit në Ligën e Dytë të Turqisë. Madje, drejtuesit e këtij klubi i kanë bërë thirrje Fatih Terimit, trajnerit të Turqisë të vijë dhe të shoh cilësitë e tij.

“Ne na duhet të bëjmë Vedatin turk. Nëse e bëjmë këtë, në secilin aspekt futbolli turk do të përfitonte Hakan Shukurin e ardhshëm”, thotë Erkan Sozer, drejtor teknik i Giresunsporit, raporton GazetaOlle.com.

Duke shënuar dy gola në tri ndeshjet e fundit, Vedati paralajmëroi se në Turqi po lind një yll.

Ai është pjesë e Shqipërisë U-21, kurse karrierën e ka zhvilluar tek Liria e Prizrenit, me të cilën ka luajtur edhe në ekipin e seniorëve deri para tri vitesh.

“Këtu po ndihem si në shtëpi”, thotë Vedati për gazetën në fjalë. Ai është 1.94 i gjatë. (Gazeta Olle)

vedatiii