Trofeu kthehet në shtëpi, fillon festa e çmendur e Italisë pas triumfit në Euro 2020

Italia e mposhti Anglinë në finale të Euro 2020, duke fituar trofeun për herë të dytë në histori.

Azzurët fituan përmes penalltive ndaj Tyre Luanëve, pasi koha e rregullt dhe vazhdimet përfunduan 1-1.

Ndeshja e zhvilluar në Wembley Stadium prodhoi mjaftë spektakël, me shumë raste të shpërdoruara nga të dyja kombëtaret.

Por, përmes 11-metrashave, italianët shënuan tre, për dallim nga anglezët që realizuan vetëm dy herë.

Italia në fund mori trofeun e dytë në histori të futbollit, duke filluar kështu festimet e tyre. /Gazeta Olle/

Italia është kampion i ri i Evropës, mposhtë Anglinë pas ekzekutimit të penalltive

Fantastike, Donnarumma bëhet portieri i parë në histori të evropianit që fiton çmimin ‘Lojtari i turneut’