Top 10 pronarët më të pasur të klubeve të futbollit në botë – dominojnë ato angleze

Futbolli është mbushur me para në vitet e fundit, me marrëveshje të mëdha sponsorizimi dhe kontrata fitimprurëse të transmetimit që transformojnë lojën globale.

Këto financa marramendëse kanë lejuar klubet e nivelit elitar të kalojnë në një nivel të paarritshëm deri më tani, me shumicën e këtyre të mbështetur nga sheikë.

Tashmë është e ditur se cilat nga klubet po shpenzojnë shuma të majme në transferime dhe në pagat e lojtarëve, falë pronarëve të pasur, shkruan Telegrafi.

Por, a e dini se kush qëndron pas financimit të këtyre klubeve?

Më poshtë keni një listë të 10 pronarëve të klubeve më të pasur të futbollit në botë:

1) Sheikh Mansour – Manchester City (20 miliardë dollarë)

Pronari i qytetit të Manchester, Sheikh Mansour është pronari më i pasur i klubit të futbollit në botë

2) Dietrich Mateschitz – RB Leipzig (19 miliardë dollarë)

Pronari i Red Bull, Dietrich Mateschitz ka financuar një rritje të jashtëzakonshme në RB Leipzig

3) Andrea Agnelli – Juventus (14 miliardë dollarë)

Andrea Agnelli është pronar i gjeneratës së tretë të gjigantëve italianë Juventus

4) Dietmar Hopp – TSG 1899 Hoffenheim (13 miliardë dollarë)

Dietmar Hopp ka investuar në klubin e tij të lindjes Hoffenheim që nga viti 1990

5) Roman Abramovich – Chelsea (12 miliardë dollarë)

Roman Abramovich filloi trendin për investitorët e mëdhenj me blerjen e tij të Chelsea në 2003

6) Philip Anschutz – LA Galaxy (10 miliardë dollarë)

Pronari i LA Galaxy, Philip Anschutz është përpjekur të vendosë futbollin në hartë në Amerikë

7) Stan Kroenke – Arsenal (9 miliardë dollarë)

Pronari i Arsenalit Stan Kroenke nuk është në kushtet më të mira me tifozët

8) Nasser Al-Khelaifi-Paris Saint Germain (8 miliardë dollarë)

Presidenti i Paris Saint-Germain Nasser Al Khelaifi nuk ka qenë në gjendje të arrijë lavdinë evropiane

9) Zhang Jindong – Inter (7.6 miliardë dollarë)

Pronari i Interit, Zhang Jindong pa thatësirën 11-vjeçare të klubit në Serie-A në fund të këtij viti

10) Robert Kraft – Revolucioni i New England (6 miliardë dollarë)

Pronari i Revolucionit të New England, Robert Kraft është përpjekur të përsërisë suksesin e tij në NFL me veshjen e MLS

Skuadra nga La Liga kontakton Barcelonën për Rey Manajn

Gjilani përmbyll fazën përgatitore në Strugë, gati për sezonin e ri