Top 10 futbollistët më të paguar në botë në 2021

Në listën e futbollistëve më të paguar në botë, tre yje të LaLiga Santander bëjnë top 10, ndërsa lëvizjet e fundit kanë ndryshuar renditjen e listës.

Në këtë listë bëjnë pjesë lojtarët me pagat më të mëdha në javë, shkruan MARCA.

Robert Lewandowski (Bayern Munich) – 409,478.22euro
Lojtari i vetëm i Bundesligës në listë, Lewandowski u emërua Lojtari i Vitit i FIFA -s për Vitin në vitin 2020 dhe ka një rekord të pabesueshëm shënimesh përveç një koleksioni të madh trofesh. Sulmuesi polak është golashënuesi më i mirë i huaj i Bundesligës dhe ka fituar titullin e lartë gjerman në nëntë nga 11 vitet e tij në vend, dy herë me Dortmundin dhe shtatë herë me Bayern.

David de Gea (Manchester United) – 438,302.78euro në javë
Lojtari i vetëm spanjoll në listë, De Gea është portieri me fitimet më të mëdha në botë. Manchester United e nënshkroi atë nga Atletico Madrid mbi një dekadë më parë për një tarifë rekord të Premier League për një portier dhe ai ka qenë nr. 1 i klubit mjaft vazhdimisht që atëherë.

Kevin de Bruyne (Manchester City) – 450,171.71euro dollarë në javë
Me kontratën e tij të re, mesfushori belg është fituesi më i lartë në Angli dhe ka pagën më të lartë në një klub që mburret me shumë fitues të lartë. De Bruyne ka qenë një lojtar i mrekullueshëm për Qytetarët dhe jetik në fitimin e tre titujve të ligës në gjashtë vitet e tij në Manchester.

Cristiano Ronaldo (Manchester United) – 450,171.71euro në javë
Sulmuesi portugez ka rënë poshtë kësaj liste me transferimin e tij veror nga Juventus, ku paga e tij ishte më shumë se dyfishi i asaj që do të fitonte në Old Trafford, por ai është ende fituesi më i lartë në Premier League. Ronaldo është një nga atletët më të njohur në planet dhe ndoshta futbollisti më i popullarizuar në botë, me sponsorizimet dhe interesat e tij të tjera në vlerë prej 470 milion dollarë në vit.

Kylian Mbappe (Paris Saint -Germain) – 479,844.05 euro në javë
Më i paguari nga tre yjet më të mëdhenj të PSG -së, por ende një nga 10 fituesit më të mëdhenj në mbarë botën, Mbappe është i sigurt se do të mbetet në këtë listë për të paktën dekadën e ardhshme, kudo që ai po luan futbollin e tij.

Gareth Bale (Real Madrid) – 584,957.85 euro në javë
Pavarësisht dëmtimit të reputacionit të tij në vitet e fundit, Bale mbetet një nga lojtarët më të paguar në lojë dhe hyn në pesë vendet e para me mirësjelljen e transferimit të Ronaldos në Manchester United.

Ditët e Uellsianit në këtë listë mund të jenë të numëruara, por kthimi i Carlo Ancelotti në Real Madrid i ka dhënë atij një shans të dytë që duket se po e kap.

Antoine Griezmann (Atletico Madrid) – 672,277.64 euro në javë
Pas largimit të Lionel Messit, Griezmann është përfaqësuesi i vetëm i Barcelonës në top 10. Paga e tij e lartë është një barrë për klubin katalanas me mundimet e tyre dhe, pas disa vitesh zhgënjyese, ai duhet të fillojë të justifikojë pagën e tij në fushë këtë sezon Me

Luis Suarez (Atletico Madrid) – 672,277.64 euro në javë
Ndoshta një surprizë në tre vendet e para, Suarez ka provuar se Atleti i ka shpenzuar mirë paratë e tyre dhe se ai ende mund ta bëjë atë në nivelin më të lartë. Pasi u lejua të largohej nga Blaugrana, Suarez ka shkëlqyer në ish -klubin e Griezmann, duke i ndihmuar ata të fitojnë titullin e LaLiga Santander në sezonin e tij të parë.

Neymar (Paris Saint-Germain) – 708,731.54 euro në javë
Lojtari i dytë i PSG në listë, Neymar tani është i dyti vetëm pas shokut të tij të ri të skuadrës pasi Ronaldo humbi vendin e tij në numrin dy. Sulmuesi brazilian është një yll global, por nuk mund të konkurrojë me Ronaldon për sa i përket marrëveshjeve të sponsorizimit.

Lionel Messi (Paris Saint -Germain – 1,123,214.42 Euro në javë
Klub i ri, i njëjti status. Më i miri në planet, ndoshta më i madhi i të gjitha kohërave, nuk është çudi që ai ka pagën më të madhe në këtë sport. Argjentinasi është futbollisti i vetëm që fiton më shumë se 1 milion euro në javë me shpërblimet dhe sponsorizimet e tij do ta çojnë atë shifër edhe më të lartë.

 

Dhjetë lëvizjet e lojtarëve shqiptarë në dy ditët e fundit në këtë afat kalimtar: Nga Celina e Dajaku te Manaj e Zeqiri

Transferimet e mëdha që ndodhën në fund: Saul te Chelsea, Greizmann te Atletico Madrid, De Jong te Barcelona