Tare konfirmon largimin nga Lazio në fund të sezonit

Lazio është kualifikuar në Ligën e Kampionëve, por drejtori sportiv Igli Tare ka bërë të ditur se ai do të largohet këtë verë.

Lajmi erdhi sot në mbrëmje se Juventusit i janë ankoruar 10 pikë në skandalin e fitimeve kapitale, gjë që automatikisht i kalon Biancocelestët në vendin e dytë.

“Nuk ishte një situatë e lehtë për t’u përballur, duke ditur se jeni në një ditë dhe në një ditë tjetër, kjo mund të ndikojë vërtet në motivimin e lojtarëve. Sa më shpejt të ketë qartësi, aq më mirë për të gjithë”, deklaroi Tare për Sky Sport Italia.

Kjo do të thotë gjithashtu se lojtarët e Maurizio Sarrit tani nuk mund të kapen nga kundërshtarët dhe do të jenë në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm së bashku me fituesit e Scudettos Napolin dhe dy klube të tjera.

Teorikisht mund të ketë edhe një të pestë, nëse Roma fiton Ligën e Evropës dhe nuk përfundon në top katërshen e Serisë A.

“Është jashtëzakonisht e kënaqshme, frytet e punës së bërë nga trajneri, lojtarët dhe klubi që krijuan një skuadër për këtë nivel. Ne patëm një sezon me shumë momente pozitive dhe disa që nuk ishin, por kjo është pjesë e procesit të rritjes për një klub që është në proces të ngritjes së shiritit”.

Lazio nuk ishte kualifikuar në Ligën e Kampionëve që nga viti 2020-21, kur arritën në raundin e 16-të, por kjo ishte paraqitja e vetme në fazën e grupeve që nga 2007-08.

Megjithatë, Tare mund të mos jetë njeriu që po e ndihmon Sarrin të krijojë skuadrën gjatë verës, pasi ai praktikisht konfirmoi largimin e tij.

“Kam dashuri të madhe për këtë klub, kam qenë këtu për 18 vjet në përgjithësi dhe kjo është një lidhje që nuk do të prishet kurrë. Kontrata ime skadon për pak më shumë se një muaj, ne duhet të vlerësojmë me Presidentin se çfarë është më e mira, por edhe unë do të konsideroj atë që është më e mira për të ardhmen time”, ka shtuar më tej ai.

“Kam qenë në këtë klub për një kohë të gjatë. Në fund të një rrugëtimi, është e drejtë të vlerësosh dhe të marrësh vendimin e duhur, mbi të gjitha për klubin. Unë jam i qartë në idetë e mia, do të flas me Presidentin, por nuk ka shumë gjëra për të sqaruar. Ajo që ka rëndësi është ajo që është më e mira për klubin dhe unë do të luaj rolin tim në këtë”.

Është folur shumë në media për raportin e prishur të Tares me trajnerin Sarri, ndaj ai tregon se kanë bërë edhe shaka për këtë.

“Ne i blemë njëri-tjetrit doreza boksi në fillim të sezonit. Nuk e di nga vijnë këto histori dhe kush i ka nxjerrë. Ishte një raportim ndryshe me Simone Inzaghin, por admirimi im për Sarrin mbetet i njëjtë. Edhe presidenti edhe unë donim ta sillnim te Lazio”, ka potencuar ai.

“Gjithmonë i kam shprehur mendimet e mia brenda klubit. Nuk ka dyshim që të dy kemi karaktere të forta, por ajo që na lidh është të dëshirojmë atë që është më e mira për Lazion. Secili prej nesh kontribuoi në arritjen e objektivit tonë këtë sezon”.

Mourinho shpërthen pas dënimit të Juventusit: Është një tallje, kampionat i falsifikuar

Juventusi turpërohet në udhëtim te Empoli