Superliga Live: Hajvalia- Trepça ’89, Ferizaj – Prishtina, Vëllaznimi – Kosova (V), Drita – Istogu.

Raffiasen Superliga e Kosovës vjen të dielën me katër takimi. Ndeshja kryesore zhvillohet në Prishtinë, ku Hajvalia do të pres Trepça ’89. Këtu pritet të jetë edhe përballja kryesore e kësaj jave pasi të dy skaudrat janë në kërkim të titullit të parë në histori të klubeve përktëse.

Prishtina udhëton te kundërshtari i papërshtashëm Ferizaj që nuk janë në pozitë të mirë.

Vëllaznimi në krizë pret një tjetër skuadër në krizë atë të Kosovës së Vushtrrisë. Në Gjilan do të kemi përballjen e skuadrave bardhëekaltër, pasi Drita pret istogun.

Hajvalia- Trepça ’89  4:2

GOL: Super gol nga Kreshnik Lushtaku. Mesfushori i krahut gjaujti nga 30 metra duke e habitur edhe portierin Avdyli. 0:1

GOL: Se kjo ndeshje është intresante e tegon edhe goli i barazimit të Hajvalisë 1:1. Ishte minuta e 22-të kur njëri nga mbrotsit mysafirë shnëoinnë portën e vetë.

GOL: Hajvalia ka kthyer gjithçka në të mirë të vet duke shënuar për 2:1. Ishte Semir Zeneli që shënoi nga afërisa. Minuta e 25-të.

Penallti : Menjëherë pas dy minutave Trepça ‘89 humb penalltin me Ibrahim Pecin.

Gol: Minuta e 34. Goditje nga 30 metra e Arbër Prekazit, ku topi godet tokën dhe mashtron Beqirin. 3:1 për Hajvalinë.

GOL: Berat Hyseni e ka mbajtur me shpresë skuadrën e tij duke shënuar me kokë për 3:2.

Trepça ’89 ka mbetur me 10 veta në fushë pasi Drilon Musaj është ndëshkuar me kartonin e dytë të kuq. Minuta e 57.

Gol: Hajvalia ka arritur të shënoj edhe një gol me sulmuesin Fillim Guaraziu. Ishte Semir Zeneli ai që asistoi.

Minuta e 88-të, Hajvalia është në epërsi prej 4:2.

Është mbyllur takimi

Hajvalia: Avdyli, Islami, Dragusha, Prekazi, Hashani, Ahmeti, Hamiti, Pacolli, Zaberxha, Pevqeli, Zeneli. Trajner: Ismet Munishi

Trepça ’89: Beqiri, Musa, Izmaku, Berisha, Bekteshi, Potoku, Peci, Mustafa, Baliqi, Lushtaku, Hyseni. Trajner: Fahredin Duraku.

Ferizaj – Prishtina   0:1

GOL:Prishtina ka arritur të zhbllokoj rezultatin me golin e Liridon Kukaj icili ka shënuar në minutën e 64-të.

Ferizaj: Rexhepi, Istefi, Shabani, Mir. Idrizi, Tershana, Bardhi, Berisha, Me. Idrizi, Bytyqi, Kuka, Rusi. Trajner: Rexhep Murseli

Prishtina: Bekaj, Kuka, Ramadanaj, Kukaj, Haliti, Ramadani, Krasniqi, Zhdrella, Shala, Osmani, Gashi. Trajner : Bybyl Sokoli

Vëllaznimi – Kosova (V)    0:0

Gjeraj ka goditur shtyllën për Vëllaznimin në minutën e 16-të.

Është mbyllur takimi.

Vëllaznimi: Muhaxhiri, Qarkaxhia, Mazrekaj, Gjeraj, Syla, Rama, Buqaj, Daci,Rudi, Dylazeka, Zeka. Trajner: Genc Hoxha.

Kosova (V): Tahri, Shabani, Halimi, Patina, Pasoma, Vokshi, Maxhuni, Statovci, Zaberxha, Zuqaku, Rashica. Trajner: Bekim Shotani

Drita – Istogu   0:0

Istogu është me një lojtarë më pak në Gjilani pasi Mulaj është ndëshkuar me kartonin e kuq.

Drita: Latifi, Kastrati, Haliti, A. Limani, Shillova, Tusuni, Murati, Osmani, M. Limani, Ajdari, Gashi. Trajner Sedat Pajaziti.

Istogu: Hajrizaj, Morina, Kastrati, Krasniqi, k. Gashi, Shabanaj, Shabotiq, Mulaj, Bruqi, Arifaj F. Gashi, Nazmi Rama.