Gjilani triumfon në derbi, Llapi fiton me përmbysje të rezultatit, Ballkani fiton pastër në shtëpi

Ka përfunduar xhiro e 15-të e Superligës së Kosovës në futboll.

Derbi i madh ndërmjet Gjilanit dhe Dritës ka përfunduar me rezultat minimal 1-0, shkruan Gazeta Olle.

Kuqebardhët tashmë kryesojnë të vetëm në tabelë.

Llapi ka shënuar fitore në udhëtim te Drenica me rezultat 3-5.

Ndërsa Ballkani ka mposhtur Malishevën 2-0 në shtëpi.


 

LIVE:

GJILANI 1:0 DRITA

– Përfundon ndeshja!

92′ Zëvendsim te Gjilani, hyn Shkodra në vend te Prognit

91′ Simonovski (Drita) gjuan me kokë por topi përfundon jashtë portës

+5 minuta lojë shtesë

81′ Zëvendësim te Gjilani, hyn Shend Kelmendi në vend te Blerim Krasniqit

79′ Simonovski (Drita) nuk shfrytëzon pasim e Mujës, shpërdoron rastin duke e humbur me portën bosh

78′ Zëvendësim te Drita, hyn Haxhimusa në vend te Brojës

77′ Broja (Drita) provon nga distanca, por lehtësisht e pret Koliçi

52′ Zëvendësim te Drita, hyn Vucaj në vend te Fazliut

50′ Krasniqi (Gjilani) pranë të shënoj golin e dytë të kuqebardhëve, mirëpo pranë portës përfundon topi

47′ GOOOL! Dabiqaj kalon në epërsi kuqebardhët

– Nis pjesa e dytë!

– Përfundon pjesa e parë!

+3 minuta lojë shtesë

44′ Broja (Drita) rast ideal për epërsi, nga afërsia nuk arrin të shënoj golin

36′ Islami (Drita) provon të rrezikoj kuqebardhët, megjithatë goditjen e tij e bllokon Prekazi

32′ Krasniqi (Gjilani) rrezikon Malokun, topi përfundon pranë portës

28′ Yll Hoxha (Gjilani) fashohet pas një përplasje me Ajzerajn

16′ Islami (Drita) ndërhyn ashpër në Razakun, zverdhët nga Murtezi

11′ Progni (Gjilani) fare pranë të shënoj nga rivënia e këndit, por e grushton Maloku

– Nis ndeshja!

Formacionet zyrtare:

Gjilani: Koliçi, Sorsa, Halili, Prekazi, Hoxha, Dabiqaj, Razak, Aziz, Torassa, Progni, Krasniqi. Kryetrajneri: Ismet Munishi

Drita: Maloku, Islami, Limani, Cuculi, Blakçori, Namani, Broja, Ajzeraj, Fazliu, Kryeziu, Simonovski. Kryetrajneri: Ardian Nuhiu

Gjyqtarët: Sh. Murtezi, F. Jashari, H. Osmani, V. Hoxha – VAR: M. Bejtullahu, E. Podvorica

Stadiumi: i “Qytetit”, Gjilan

 

BALLKANI 2:0 MALISHEVA

– Përfundon ndeshja!

90′ GOOOOL! Krasniqi merr përsipër penalltinë dhe e dërgon në rrjetë topin

88′ Krasniqi (Ballkani) rrëzohet në brendësi të zonës dhe akordohet penallti

83′ Ulluri (Malisheva) qëllon shtyllën, shpëtojnë portokallinjët

77′ Rrahmani (Ballkani) pranë të shënoj edhe golin e dytë, por tentimin e tij me kokë e pret Gashi

76′ GOOOOL! Albion Rrahmani ndëshkon ish-skuadrën e tij, kalon në epërsi portokallinjët

69′ Hyseni (Malisheva) ndëshkohet me karton të kuq pas ndërhyrjes së ashpër, Çaka vendimin e mori pas rishikimit te VAR-it

62′ Armend Thaqi (Ballkani) rrezikon që në fillim Gashin

60′ Gripshi (Ballkani) nga brendësia e zonës provon të shënoj, por kapiteni Kryeziu e largon nga vija e rrezikut topin

58′ Zëvendësim i dyfishtë te Ballkani, hynë Armend Thaqi dhe Albion Rrahamani në vend te Ramiz Bytyqit e Blend Baftiut

– Nis pjesa e dytë!

– Përfundon pjesa e parë!

+3 minuta lojë shtesë

39′ Baftiu (Ballkani) gjuan zhagas nga distanca, topi pranë portës

6′ Thaqi (Ballkani) gjuan me kokë, por mbi portë

– Nis ndeshja

Formacionet zyrtare:

Ballkani: Frashëri, Bytyqi, Jashanica, Thaqi, Hoxha, Kuç, Gashi, Baftiu, Gripshi, Krasniqi, Solomon. Kryetrajneri: Bekim Isufi

Malisheva: Gashi, Pira, Kryeziu, Hoti, Vitija, Dumani, Bruqi, Binishi, Hyseni, Olivier, Stullqaku. Kryetrajneri: Arsim Thaqi

Gjyqtarët: D. Çaka, E. Bicaj, M. Berisha, L. Jashari – VAR: E. Zasella, B. Morina

Stadiumi: i “Qytetit”, Suharekë

 

DRENICA 3:5 LLAPI

– Përfundon ndeshja!

92′ GOOOOL! Uka shënon hat-trick nga penalltia

+ 4 minuta lojë shtesë

84′ Uka (Drenica) gjuan nga distanca, kësaj radhe shpëtojnë llapjanët

82′ GOOOOL! Kreshnik Uka realizon edhe të dytin për kuqezinjët

68′ GOOOOL! Në listë hynë edhe kapiteni Bujar Idrizi

66′ GOOOL! Llapi po e deklason kuqezinjët, shënon Firminio

60′ GOOOOL! Valmir Veliu e shton avantazhin e skuadrës së tij

55′ GOOOOL! Riviera përmbys rezultatin në Skënderaj, kalon ekipin e tij në epërsi

49′ GOOOOL! Barazohet rezultati në “Bajram Aliu”, shënon mbrojtësi Elvis Prençi

– Nisë pjesa e dytë!

– Përfundon pjesa e parë!

+ 3 minuta lojë shtesë

44′ Zabërgja (Drenica) shumë afër të dyfishoj epërsinë, mirëpo Coric e pret tentimin e tij

24′ GOOOOL! Kreshnik Uka kalon në epërsi kuqezinjët

11′ Da Silva (Drenica) gjuan në brendësi të zonës, topi përfundon pranë portës

10′ Tahir Lushtaku (Drenica) trajneri ndëshkohet me të verdhë nga Kasumi, shkak protestave

8′ Firmino (Llapi) teston Kaloshin, ky i fundit i sigurtë në gjuajtjen e kundërshtarit

4′ Dervishaj (Drenica) provon nga distanca, por pret Coric

– Nis ndeshja!

Formacionet zyrtare

Drenica: Kaloshi, Qaqi, Lushtaku, Jashari, Thaçi, Derivishaj, Mëziu, Avdulli, Da Silva, Uka, Zabërgja. Kryetrajneri: Tahir Lushtaku

Llapi: Coric, Prençi, Idrizi, Shabani, Peposhi, Maliqi, Ramadani, Riviera, Veliu, Firmino, Neto. Kryetrajneri: Tahir Batatina

Gjyqtarët: B. Kasumi, F. Berisha, B. Selimaj, V. Ibërdemaj – VAR: M. Ajeti, L. Muhadri

Stadiumi: “Bajram Aliu”, Skënderaj

E pazakontë, komentatori holandez ofendon Vidan: Ai nuk duhet të lejohet të luajë pasi është shumë i shëmtuar

Nuhiu: Kundërshtari me një gjysmërast na ndëshkoi, duhet ta harrojmë këtë ndeshje sa më shpejtë