Feronikeli e feston titullin, por nuk e ka siguruar!

Feronikeli ka mposhtur 1:0 Hajvalinë në javën 31 të Raiffeisen Superligës, me golin e realizuar nga Behar Maliqi.

Mirëpo, festa atyre iu është shtyrë, pasi Besa e ka mposhtur 4:2 Prishtinën. Matematikisht, Besa ka gjasa ende për titull, pasi në javën e ardhshme pret Feronikelin, dhe në përballjet mes vete llogaritet edhe ndeshja e tretë.

Gani Sejdiu, trajner i Feronikelit thotë se ata janë bërë kampion.

 

Rezultatet përfundimatre – java 31

Prishtina – Besa                  2:4

Feronikeli – Hajvalia        1:0

Drita – Trepça                    2:0

Istogu – Kosova (V)         2:0

Drenica – Ferizaj               2:0

Vëllaznimi – Trepça ’89  1:4

 

Feronikeli – Hajvalia  1:0

Mbyllet takimi, fiton Feronikeli.

85′ Feronikeli nuk mund ta festojë titullin pasi Besa po fiton.

Gati gjithë punën e kreu Xhevdet Shabani nga krahu i djathtë. Ishte festë e çmendur e Feronikelit.

GOOOOOOOL 70′ Feronikeli shënon. Behar Maliqi dhe 1:0, skuadra nga Drenasi pranë titullit.

75′ Sulme të shpeshta të Feronikelit, por assesi të gjejnë rrugën e golit.

70′ Rast i mirë për Feronikelin. Eminhaziri nuk arriti të mposhtë Troshupën.

65′ Livoreka humb rast të mirë, mbetet 0:0.

– Nis pjesa e dytë, del Prekazi, hyn Dragusha te Hajvalia

– Mbyllet pjesa e parë, 0:0

45′ Çfarë goditje e bukur nga Xhevdet Shabani, por edhe më bukur pret portieri, Deniz Troshupa.

21′ Olluri humb rast ideal, pret portieri Troshupa

13’ Genc Hamiti për pak nuk shënon, pret Granit Kolshi.

7′ Probleme për Hajvalinë. Lëndohet Shkëlqim Pacolli, zëvendësohet nga Petrit Osmani

– Feronikeli po përcillet nga një numër i madh i tifozëve që kanë udhëtuar në Prizren nga Drenasi.

 

Formacionet zyrtare

Feronikeli: Kolshi, Doshlaku, Shala, Gwrbeshi, Lladrovci, B. Shabani, Xh. Shabani, Maliqi, Olluri, Elshani, Livoreka. Trajner: Gani Sejdiu.

 Hajvalia: Troshupa, Islami, Pacolli, Gashi, Prekazi, Hashani, Pefqeli, Karabegu, Hamiti, Guraziu, Zeneli. Trajner: Emin Bajrami.

 

Prishtina – Besa     2:4

GOOOL: 2:4 për Besën. Mark Milicaj bën sllallo, dhe shënon.

70′ Edhe 20 minuta lojë në kryeqytet. Rezultati mbetet 2:3. Me fitore Besa mbetet në garë për titull

60′ Kastriot Rexha nga 40 metra për pak nuk befason Bekajn

58′ Visar Bekaj ia mohon golin Florent Qorrajt, tjetër aksion i mirë i Besës

– Gjyqtari Besfort Kosumi e ka përjashtuar trajnerin e Besës, Arbnor Morina nga bankina, pas përfundimit të pjesës së parë

GOL 51′ Besa kalon sërish në epërsi. Fatih Karahoda doli i vetëm me portier pas një asistimi të mirë nga mesfusha, 2:3.

46′ Rexha gjuan skaj portës

– Nis pjesa e dytë:

– Mbyllet pjesa e parë

GOL 45+1: Barazim dhe kacafytje në Prishtinë: Ka barazuar Prishtina me kokë përmes Liridon Kukajt.

GOL 37′ Penalti në Prishtinë: Shënon Fetim Kasapi në mënyrë maestrale.

25’ Vetëm rreth 100 shikues në Prishtinë

GOL 20′. Barazon Besa. Kastriot Rexha i shënon sërish Prishtinës. Barazoi pas një aksioni të mirë të pejanëve.

GOL: 4’ Zhdrella harkon në zonë, ndërsa Shend Kelmendi shënon me kokë për 1:0.

 

Formacionet zyrtare

Prishtina: Bekaj, Thaqi, Kukaj, Haliti, Kukaj, Krasniqi, Ramadani, Zhdrella, Gashi Kelmendi, Osmani. Trajner: Ramiz Krasniqi.

Besa: Bytyqi, Mazrekaj, Fi, Papuqi, Hasani, Flo. Papuqi, Qorraj, Kasapi, Milicaj, Karahoda, Gashi, Rexha. Trajner: Arbnor Morina.

 

Drenica – Ferizaj 2:0

GOL 2:0, Fetah Ibrahimi ka realizuar gol të bukur.

62′ Mehmeti humb rast të mirë, pasi goditja e tij qëllon shtyllën e portierit mysafir Rexhepi. Mbetet 1:0.

46′ Me të filluar pjesa e dytë, Drenica për pak nuk shënon përmes Osmanit.

GOL 23′: Kastriot Mehmeti shënon për Drenicën.

 

Formacionet zyrtare:

Drenica:Ymeri, Ibrahimi, Lushtaku, Musa, Geci, Thaqi, Cakaj, Osmani,Gashi, Tahiri, Mehmeti. Trajner: Tahir Lushtaku. Ferizaj: Rexhepi, Halimi, Istrefi, Rexhepi, Piraj, Avdullahu,Selimi, Ahmeti, Berisha, Muhaxhiri, Bytyqi. Trajner: Xhelal Koxha.

 

Istogu – Kosova (V) 2:0

Mbyllet takimi 2:0

70′ Besnik Krasniqi godet shtyllën e portës së portierit Rashica.

53′ Kushtrim Gashi del i vetëm me portierin mysafir, Rashica, por rasti shkon huq.

 45+1 Mbyllet pjesa e parë

GOL 44′ Granit Arifaj nga 10 metra shënon për 2:0.

GOL 26‘ Besnik Krasniqi kalon në epërsi Istogun.

20’ Istogu dominon në lojë, dy raste të mira për shënim i lëshon Granit Arifaj

 

Formacionet zyrtare

Istogu: Hajrizaj,Morina, Shabanaj, Bruqi, Kastrati, K. Gashi, Krasniqi, Dervishaj, F. Gashi, G. Arifaj, S. Saliagiq. Trajner: Nazmi Rama.

Kosova (V): Rashica, Gërxhaliu, Ahmeti, Pantina, Halimi, Mehmeti, Musa, Shabani, Hasani, Zuqaku, Zaberxha. Trajner: Bekim Shotani.

 

Vëllaznimi – Trepça ’89 1:4

GOL 80′ 1:3 në GJakovë. Drilon Musaj shënon për 1:3

75′ Drilon Musa i pafat, godet transverzalen

70′ Kurtishaj godet shtyllën.

GOL 58′ Trepça ’89 kalon në epërsi, 1:2.

 45+1′ Mbyllet pjesa e parë me barazim 1:1.

40′ Ende 1:1 në Gjakovë. Berat Hyseni për pak nuk qëlloi portën nga një largësi. Dominim i 89-shit.

GOL 28′ Barazon Trepça ’89. Realizon Drilon Musa

GOL 26′ Vëllaznimi në epërsi. Shënon Lekë Vula.

– Vëllaznimi po luan me juniorë, pas bojkotit të ekipit të parë. Ata nuk pranuan të luajnë pa trajnerin e shkarkuar, Genc Hoxha.

 

Drita – Trepça 2:0

GOL 62′ Drita drejt fitores së radhës. Shqipërim Kelmendi realizoi supergol për 2:0.

GOL 49′ Edhe Drita gjen golin. Arlind Shaqiri realizon për 1:0

 30′ Trepça humb rast të qindpërqindtë

15′ Armend Kastrati për pak nuk kalon Dritën në epërsi

 

Formacionet zyrtare

Drita: Latifi, Osmani, Limani, Kelmendi, Ramushi, Haliti, Kastrati, Ajdari, Shaqiri, Murati, Syla. Trajner: Afrim Shahini.

Trepça: Imeri, Latifi, Voca, Arifi, Kutllovci, Llapashtica, Avdyli, Balija, Rama, Idrizi, Babaj. Trajner: Fidaim Haxhiu.