Spanja mposht Francën në finale dhe është kampion i ri i Evropës

Spanja është kampione e Evropës pas në finale e mposhti Francën me rezultat 88:76.

Spanjollët u shkëputën qysh në çerekun e parë duke arritur ta mbajë epërsinë deri në fund.

Lojtari më i dallur tek “Furia e Kuqe” ishte Juancho Hernangomes udhëhoqi Spanjën me 27 pikë e pesë kërcime.

Ndërkaq në radhët e francezëve u dallua Evan Fournier ishte më i miri te Franca me 23 pikë.

Ky sukses është hera e katërt për këtë kombëtare.

Për herë të parë ata e fituan Eurobasketin në vitin 2009-të.

Kampionë të Evropës ata u shpallën edhe në vitin 2011 e në vitin 2015.

Madridi është i bardhë, Reali fiton në Wanda Metropolitano dhe vazhdon kryesimin në La Liga

Ferizaj pret Ballkanin në ndeshjen e fundit të xhiros së tetë në Albi Mall Superligë