“Spanja luan në stadiumin e një tifozi të Barcelonës” – kështu i referohet Marca, legjendës Fadil Vokrri

Më 9 qershor të vitit 2018, stadiumi në të cilin Kosova luan ndeshjet e saj në shtëpi u emërua pas kryeqytetit të vendit, Prishtinës. Po atë natë, autoritetet vendosën të ndryshojnë emrin në “Fadil Vokrri”, kështu e fillon shkrimin Marca.

Atë ditë, gjatë stërvitjes në një palestër, zemra e talentit më të mirë të konsideruar në futbollin kosovar dhe 12 herë ndërkombëtar me Jugosllavinë, ndaloi. Pranë tij ishte një zyrtar suedez nga Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit, i cili arriti ta bëjë atë të marrë frymë përsëri. Por, nuk ishte e mjaftueshme. Kur ambulanca që e transferoi Vokrrin mbërriti në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, asgjë nuk mund të bëhej për jetën e tij.

Autoritetet kosovare organizuan një funeral të denjë për legjendën e futbollit më 10 qershor. “Republika e Kosovës është përgjegjëse për nderimin dhe respektimin e figurës së Fadil Vokrrit. Vokrri gjithashtu i dha shpirt popullit të Kosovës duke u angazhuar vazhdimisht në ndërkombëtarizimin e sportit tonë. Pranimi i Kosovës në UEFA dhe FIFA ishte, padyshim një meritë e madhe e tij. Emri i tij i respektuar në futbollin evropian lejoi që Kosova të ketë qasje më të lehtë atje ku i përket, kështu që Vokrri meriton respektin e të gjithëve”, shpjegoi Behgjet Lika, Zëvendëskryeministër dhe përgjegjës për funeralet shtetërore, shkruan Telegrafi.

Disa kohë më vonë një statujë u ngrit në stadium në kujtim të Vokrrit, një futbollisti që kishte lidhjen e tij të veçantë me Spanjën. Sepse ishte futbollist i Prishtinës, Partizanit, Nimes, Fenerbahçes dhe president i Federatës po ashtu një tifoz i Cruyff.

“Për mua, idhulli i të gjitha kohërave është Johan Cruyff. Filozofia e tij e lojës hodhi themelet për një mënyrë loje”, shpjegoi ai në një intervistë në të cilën ai e deklaroi veten një mbështetës absolut të Barcelonës : “Sepse futbolli i tij është art dhe, përveç kësaj, ai ka Messin”.

Tifozët në stadiumin “Fadil Vokrri” nuk do të paraqesin pamjen fantastike që do të kishin pasur në një situatë normale. Nga 13,500 vende që ka, vetëm 1,300 mund të mbushen. Coronavirusi bën që një orë kufizuese në Prishtinë të zbatohet nga ora 10 pasdite dhe masat e sigurisë janë shtuar javët e fundit.

Përveç futbollit, stadiumi “Fadil Vokrri” është një vend i rëndësishëm në historinë e Kosovës. Më 17 dhjetor 2007, 27,000 njerëz u mblodhën për të parë koncertin e reperit amerikan 50 Cent. Ishte akti i parë i madh pas luftës. Më 10 shtator të vitit 2018, ndeshja e parë zyrtare e Kosovës u luajt në shtëpi: 2-0 kundër Ishujve Faroe para 12,667 spektatorëve.

“Në mëngjes i thanë se kishte kancer, në mbrëmje gjykoi ndeshjen”, historia frymëzuese e gjyqtarit të ndeshjes Kosovë-Spanjë

Rrëfimi i Vojvodës për Marca: I fshehur nën traktor, bombat, netët në pyll, i ndarë nga babai i tij