Sot fillojnë përballjet interesante në Ligën e Parë në basketboll, Rahoveci nuk figuron

Stinori i ri i Ligës së Parë të Kosovës 2023/24 në basketboll do të fillojë sonte me ndeshjen Vushtrria – New Basket me fillim nga ora 19:00 ndërsa dy ndeshjet tjera do të zhvillohen nesër në të njëjtin orar.

Te Liga e Parë, ekipi që u ra nga Superliga në stinorin e kaluar, Rahoveci, nuk figuron fare në kalendar të garave dhe duket se skuadra në fjalë nuk është regjistruar fare për gara këtë stinor.

Derisa të kuptohet fati i vërtetë i Rahovecit, që një kohë luante finale të playoffit të Superligës, përballjet tjera të xhiros në Ligë të Parë të cilat vazhdojnë nesër janë Bora – Kerasan dhe Borea pret në shtëpi Gjakovën e Re.

Kurse për duelin AS Prishtina – Drita, nuk ka datë të caktuar të ndeshjes ende. AS Prishtina kishte përfunduar stinorin e kaluar në pozitë të fundit të Ligës së Parë.

Pra, Liga e Parë do të përbëhet prej 9 ekipeve këtë stinor, pasi që Rahoveci mungon aktualisht në tabelë. Ndërsa në xhiron e parë pushon ekipi i ardhur nga Liga e Dytë e Kosovës, KB Kosovari nga Bardhi i madh.

Prishtina synon t’i kthehet fitores në ndeshjen ndaj Dukagjinit, formacionet zyrtare

Feronikeli ’74 dhe Drita duan vetëm tri pikët, formacionet zyrtare