Shkupi “shkatërron” Lincoln Red, me një këmbë në raundin tjetër të Champions League

Shkupi dhuroi super spektakël në “Toshe Proeski” në kualifikuesen e parë të raundit të parë të Champions League, në përballjen ndaj Lincoln Red Imps.

Kampionët e Maqedonisë së Veriut fituan bindshëm me rezultatin 3-0, në një sfidë që e dominuan të gjithën, duke e nisur me këmbë të mbarë rrugëtimin në kompeticion më të rëndësishëm për klube.

Sfida u zhbllokua në minutën e 11’ falë një goli nga Danfa, ndërsa në minutën e 29’ Adetunji do të realizonte një super goditje, duke dyfishuar rezultatin për vendasit, për ta mbyllur fraksionin e parë me rezultatin 2-0.

Teksa pjesa e dytë nuk nisi shumë mirë për Shkupin, pasi në minutën e 54’ mbeti me 10 lojtarë, me Margvelashvili mori kartonin e dytë të verdhë dhe la fushën e lojës.

Megjithatë vendasit nuk hoqën dorë dhe në minutën e 62’ rezultati u thellua pas një autogoli nga Chipolina.

Ndeshja e kthimit do të luhet më 12 korrik në “Victoria Stadium” dhe nëse ia del të marrë edhe një barazim në sfidën e kthimit, në raundin tjetër Shkupi do të ketë përballë Dinamon e Zagrebit./ss/

Ilir Daja flet pas barazimit ndaj Zalgiris, sqaron situatën me Kushtrim Gashin

Shënoi supergol në ditëlindjen e tij, flet Gripshi