Rumania është ‘treni i fundit’ i Kosovës për një biletë në Euro 2024

Kosova arriti një barazim në sekondat e fundit ndaj me Zvicrës, duke e barazuar rezultatin në 2-2, duke marr kështu barazimin e katërt në këto eliminatore.

Ndaj helvetëve ishte ndeshje e veçantë, që kaloi mes emocioneve për disa prej futbollistëve të të dyja skuadrave.

Duke marr parasysh momentin që po kalonte Kosova, skuadra bëri një paraqitje mjaft pozitive, duke luajtur si e barabartë me kundërshtarin më të fortë në grupin I dhe një nga kombëtaret më të forta në botë, që asnjëherë në vitet e fundit nuk i ka kontestuar grupet e eventeve të mëdha, duke i kaluar ato.

Gjë pozitive te Kosova, siç e ceku edhe Primoz Gliha, ishte rikthimi i skuadrën edhe pse dy herë ne disavantazh, Dardanët arritën që në dy raste të reagojnë shumë mirë, shkruan Telegrafi.

Kjo pikë mund të shërbejë për vetëbesimin e skuadrës për ndeshjet e ardhshme, pse jo për të kapur edhe trenin e fundit drejt Euro 2024.

Edhe pse u bë shumë zhurmë kur në krye të Kosovës u caktua, Primoz Gliha, ai menjëherë bëri ndryshimet që ai i mendonte, duke luajtur me sistemin 4-4-2, gjë që Kosova më parë nuk e kishte bërë.

Në sulm ishin Vedat Muriqi dhe Milot Rashica, ndërsa befasi në formacion ishte inkuadrimi nga minuta e parë të Bernard Berishës, i cili për dy vite nuk ishte pjesë e Kosovës.

Gjë që i pëlqeu shumë publikut dhe fansave dardanë ishte edhe paraqitja e sllovenit Gliha dhe komunikimi i vazhdueshëm me lojtarët, gjë që kishte munguar nën drejtimin e pensionistit Alain Giresse.

Debutimi i Meriton Korenicës dhe asistimi i tij në golin e barazimit ishte një tjetër gjë e bukur nga ndeshja e fundit, gjë që tregoi se Gliha beson në të gjithë që i fton.

Rumania, pas barazimit në “Fadil Vokrri” është koha për fitore

Kosova kishte luajtur ndaj Rumanisë ndeshjen e parë në qershor të këtij viti, ku dhe pse ishin në prag vere, shiu për disa ditë nuk u ndal, duke rënduar fushën e stadiumit “Fadil Vokrri”.

Kosova edhe pse dominoi, madje edhe shënoi një gol me Edon Zhegrovën (u anulua nga VAR), u desh që në fund të pajtohej me një barazim.

Tani pas tre muajsh jemi sërish përballë Rumanisë dhe fitorja në këtë ndeshje është e domosdoshme.

Dardanët kanë zhvilluar 5 ndeshje në grup dhe janë ende pa fitore dhe fitorja në këtë ndeshje do të ngrite edhe më shumë moralin e skuadrës.

Katër barazime dhe një humbje është bilanci aktual dhe fitorja ndaj Rumanisë do ta ngjiste në koutën e 7 pikëve, situatë për të ëndërruar.

Kjo pasi do të ishin edhe 4 ndeshje, apo 12 pikë në lojë, që nëse do të fitoheshin të gjitha, gjasat do të ishin të mëdha për të luajtur në Euro 2019.

Pra ndeshja e ardhshme ndaj Rumanisë është vendimtare në ecurinë e kualifikimeve. Pasi me një fitore eventuale në Bukuresht, Kosova do të mbetej në garë për të shkuar në Euro 2024.

Kjo pasi pas Rumanisë, luajmë mysafirë të Andorrës, ndërsa pastaj presim Izraelin, një rival tjetër direkt për vendin e dytë në grup.

Pastaj në nëntor janë ndeshjet me Zvicrën si mysafir dhe e mbyllim ndaj Bjellorusisë si vendas në “Fadil Vokrri”.

Trajneri i Rumanisë flet për Rrahmanin dhe Krasniqin: Ata mund të japin informacione, Kosova ka futbollistë shumë të mirë

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit pezullon licencën e Federatës së Karatesë