Ronaldo nënshkruan kontratën te United dhe deklarohet për herë të parë pas rikthimit në Old Trafford

Cristiano Ronaldo e ka nënshkruar zyrtarisht kontratën me Manchester Unitedin.

Pas më shumë se një dekade, ylli portugez u rikthye te Djajtë e Kuq, derisa kishte një aventurë historike te Real Madridi dhe Juventusi.

Përmes një njoftimi në ueb-faqen e tyre, Unitedi njoftoi se Ronaldo ka nënshkruar kontratën e tij, derisa është deklaruar për herë të parë që nga rikthimi i tij.

“Manchester United është i lumtur të konfirmojë nënshkrimin e Cristiano Ronaldos me një kontratë dyvjeçare me opsionin për të vazhduar edhe për një vit tjetër”, thuhet fillimisht në njoftimin e tyre.

“Cristiano, një fitues pesë herë i Topit të Artë, deri më tani ka fituar mbi 30 trofe të mëdhenj gjatë karrierës së tij, duke përfshirë pesë tituj të UEFA Champions League, katër Kupa Botërore të Klubeve FIFA, shtatë tituj ligash në Angli, Spanjë dhe Itali, dhe UEFA Kampionati Evropian për Portugalinë. Cristiano është lojtari i parë që fiton ligat në tre vende të ndryshme, ai ishte gjithashtu golashënuesi më i mirë në sezonin e kaluar në Serie A dhe fitoi këpucën e artë në Kampionatin Evropian të këtij viti. Në magjinë e tij të parë për Manchester United, ai shënoi 118 gola në 292 ndeshje”.

Cristiano Ronaldo tha:“Manchester United është një klub që ka pasur gjithmonë një vend të veçantë në zemrën time, dhe unë jam ‘pushtuar’ nga të gjitha mesazhet që kam marrë që nga njoftimi i së premtes. Mezi pres të luaj në Old Trafford para një stadiumi plot dhe të shoh përsëri të gjithë tifozët. Mezi pres të bashkohem me ekipin pas ndeshjeve ndërkombëtare dhe shpresoj që të kemi një sezon shumë të suksesshëm përpara”.

Ole Gunnar Solskjaer tha: “Ju nuk keni fjalë për të përshkruar Cristianon. Ai nuk është vetëm një lojtar i mrekullueshëm, por edhe një qenie e madhe njerëzore. Për të pasur dëshirën dhe aftësinë për të luajtur në nivelin më të lartë për një periudhë kaq të gjatë kërkon një person shumë të veçantë. Nuk kam dyshim se ai do të vazhdojë të na bëjë përshtypje të gjithëve dhe përvoja e tij do të jetë kaq jetike për lojtarët më të rinj në skuadër. Kthimi i Ronaldos demonstron tërheqjen unike të këtij klubi dhe unë jam absolutisht i kënaqur që ai po kthehet në shtëpi aty ku filloi gjithçka”.

Rey Manaj “braktis” Barcelonën, gati firma me Spezia

Herolind Shala flet pas stërvitjes së parë: Jemi të bashkuar, tani duhet të ngjitemi lartë