Roma fiton dhe bën një hap drejt finales në Ligën e Evropës

Roma ka shënuar fitore ndaj Bayer Leverkusen me rezultat 1-0 në ndeshjen e parë gjysmëfinale të Ligës së Evropës.

Ndeshja nisi me një rast të Bayer Leverkusen kur rrezuan në minutën e shtatë me Florian Wirtz, por pa sukses.

Roma tentoi dy herë në pjesën e parë me Roger Ibanez dhe Andrea Belotti, por nuk ishin të saktë.

Edhe pjesa e dytë nisi më mirë për vendasit që në minutën e 63-të që arritën të marrin epërsi  me golin e Edoardo Bove.

Krejt në fund ka mundur të barazohen shifrat, kur Jeremie Frimpong ishte afër të shënonte.

Ndeshja kthyese e kësaj përballje zhvillohet pas një jave.

Trepça fiton ndeshjen e tretë finale, mposht me rikthim Pejën

Juventus barazon në frymën e fundit ndaj Sevillës, kualifikimi vendoset në Spanjë