Robin Krasniqi flet pas humbjes: Luftën e fitova, e munda përsëri kundërshtarin – ndërsa titullin e humba

Boksieri shqiptar Robin Haxhi Krasniqi vazhdon të thotë se vendimi i gjyqtarëve në ndeshjen e tij kundër gjermanit Dominic Boesel e ka dëmtuar dhe ka qenë i padrejtë.

Ai ka thënë se ka pasur zhgënjime në karrierën e tij si profesionist i boksit, por zhgënjimi më i madh ka qenë humbja e së shtunës ndaj Boesel, me një vendim të Krasniqi e quan ilegal.

Ai thotë se ka dominuar luftën me Boesel në shumicën e raundeve dhe nëse do të duhej të kishte fitues, do të duhej të ishte vet Robin Krasniqi. Ai ka bërë ankesë në federatat përkatëse të boksit dhe shpreson në drejtësi.

Më poshtë mund ta lexoni postimin e tij të plotë:

Luftën e fitova.
E munda përsëri kundërshtarin.
Ndërsa titullin e humba.

Të dashur miq,

Në karrierën time shumëvjeçare si boksier profesionisht kam përjetuar shumë zhgënjime, por përjetova zhgënjimin më të madh të jetës sime të shtunën e kaluar kur gjyqtarët, padrejtësisht, shpallën fitues kundërshtarin tim, Dominic Boesel.

Sepse nga njëra anë, unë kam dominuar në shumicën e raundeve, kam qenë boksieri më aktiv, kam pasur goditjet më të vështira, kam tronditur kundërshtarin disa herë dhe nga ana tjetër kam marrë shumë pak goditje, madje duke hequr goditje të fuqishme, është mirë e pamundur për mua që të mos shpallem fitues. Ky nuk është vetëm mendimi im, por mendimi i shumicës dërrmuese në sallë, mendimi i miliona teleshikuesve (siç shihet në mediat sociale), mendimi i shumë kolegëve dhe trajnerëve si dhe mendimi i shumë ekspertëve dhe gazetarëve.

Krahas gjyqtarëve jashtë ringut, të cilët janë përgjegjës për rezultatin skandaloz kishim të bënim me një gjyqtar të papërgjegjshëm brenda ringut, i cili lejon dhjetra goditje të paligjshme (goditje pas kokes dhe goditje me brryl) dhe nuk e dënojnë me asnjë pikë!!!! Krahas thyerjes së rregullave nga kjo e fundit, duhet thënë se përzgjedhja e gjyqtarëve nuk ka qenë neutrale, kështu që nuk kishte asnjë mënyrë për të pasur një vendim të drejtë!

Këto janë fakte që dëshmojnë se vendimi i dy gjyqtarëve dhe gjyqtarit brenda ringut nuk ishte objektiv, as neutral, as i ndershëm, kështu që vendime të tilla nuk duhen gjetur në këtë sport. Kështu që unë nuk mund të mposhtem. Për të drejtën time do të luftoj deri në pikën e fundit, siç luftoj gjithmonë në ring. Unë kam bërë hapin e parë për këtë, kam dërguar ankesë në federatat përkatëse dhe jam i bindur në fund të ditës që drejtësia do të triumfojë.

Ju lutemi shikoni duelin dhe postoni të gjitha mendimet tuaja për rezultatin!

Dhe për fund, do të doja të ju falënderoja ekipin tim të mrekullueshëm, familjen time, tifozët e mi të mrekullueshëm dhe sponsorët (të cilët ditët në vijim do t’i përmend në një mënyrë të veçantë). Faleminderit për mbështetjen tuaj madhështore, faleminderit të gjithëve që jeni pas meje dhe shumë faleminderit që keni udhëtuar qindra e mijëra kilometra për mua.

I juaji, Robin Krasniqi.

Gjimshiti reagon pas operimit: Do të kthehem së shpejti në fushë

Kosova U19 në kërkim të pikëve të para pret Uellsin – formacionet zyrtare