Rey Manaj në prezantimi te Spezia: Mund të qëndroja të Barcelona, ja pse u ktheva në Serie A

Riccardo Pecini e prezantoi Rey Manajn si një lojtar që ka arritur një nivel pjekurie, sa për ta konsideruar vendimtar.

Spezia tani ka ofruar Rey Manajn, qendërsulmuesin shqiptar i lindur më 1997, që edhe më parë ka luajtur në Serie A.

“Çdo eksperiencë është dobiprurëse. Mund të qëndroja te Barcelona, por më pëlqeu sfida që Spezia më ofroi. Shpresoj të jem në gjendje të bëhem pjesë e kësaj aventure tashmë nga e diela e ardhshme”, ka thënë Manaj gjatë konferencës prezantuese.

Ai vjen nga Barcelona, ​​por nuk ndihet i nënvlerësuar nga ky transferim: “Vij këtu nga përvoja më e rëndësishme e karrierës sime. Ne po flasim për një nga ekipet më të mira të dhjetë viteve të fundit. Unë jam stërvitur me lojtarë kalibri dhe kam kuptuar se sa më i madh të jeni, aq më shumë përulësi dhe profesionalizëm duhet të rrezatoni. Diçka nga e cila mund të mësoni, mjafton të shikoni detajet e vogla. Ndonjëherë ato injorohen, por bëjnë diferencën”.

Një fanellë titullari do ta diskutojë me Nzola, Strelec dhe Antiste: “Konkurrenca është shumë e rëndësishme, sepse të shtyn të japësh diçka më shumë. Në këto pak ditë që jam këtu, pashë djem të motivuar, që duan të arrijnë qëllimin. Ne do të përpiqemi t’i arrijmë të gjitha objektivat së bashku.

Trajneri Motta të ndihmon të japësh 120%.  Serie A është një nga ligat më të vështira në botë dhe mbijetesa mund të arrihet vetëm me angazhimin e të gjithëve, por besoj se është brenda mundësive tona. Duhet të jemi të vetëdijshëm për forcën tonë dhe të uritur për fitore”.

Për të ka një qëllim tjetër, jo të vogël: të shkojë në Kupën e Botës me Shqipërinë: “Kualifikimi në Kupën e Botës me Shqipërinë për herë të parë do të ishte fantastike. Ne jemi një grup i mirë, dhjetë lojtarë luajnë në Serie A, një në La Liga, një në Premier League dhe tre në Turqi. Edy Reja është një trajner i shkëlqyer. Do të ishte një ëndërr, ndoshta më e rëndësishmja në karrierën time. Nëse fitojmë kundër Hungarisë dhe Polonisë në dy ndeshjet e ardhshme, mund të arrijmë në play-off”.

Superliga në aksion, sot zhvillohen tri ndeshje interesante – vëmendja në Gjilan

Sot tetë ndeshje në Ligën e Kampionëve: Vëmendja te Inter-Real Madrid dhe Liverpool-Milan