Reagon UEFA pas shpërthimit dhe përplasjes mes Veliajt dhe Dukës: Shqetësuese ndërhyrjet e politikës në futboll

Përplasjet mes kreut të bashkisë të Tiranës, Erion Veliajt dhe presidentit të FSHF, Armand Dukës kanë bërë dje temën e ditës duke kulmuar gjatë mbrëmjes ku një tritol u vendos në shtëpinë e Dukës.

Lidhur me këto zhvillime, ka reaguar edhe UEFA e cila me anë të një deklarate ka thënë se ndërhyerjet e politikës në futboll ishin bërë tepër shqetësuese dhe shtoi se së shpejti do të bënin një vizitë në Shqipëri.

Më poshtë artikulli i plotë nga The Sacramento BEE mbi reagimin e UEFA-s për situatën e përplasjeve mes Dukës dhe Veliajt.

Një shpërthim tronditi shtëpinë e presidentit të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, pa shkaktuar lëndime, tha të martën zëdhënësi i tij. Incidenti bëri që organi qeverisës i futbollit evropian UEFA të shprehë shqetësimet e sigurisë në lidhje me kryeqytetin Tirana që pret finalen e Ligës inauguruese të Konferencës së Evropës më 25 maj.

UEFA tha se zyrtarët e saj do të udhëtojnë në Shqipëri së shpejti për të diskutuar shqetësimet e vazhdueshme në lidhje me ndërhyrjet politike në futboll atje përpara zgjedhjet e federatës.

Nëse Duka do të humbiste zgjedhjet presidenciale më 2 mars, ai do të duhej të hiqte dorë nga vendi i tij në komitetin ekzekutiv të UEFA-s në zgjedhjet e vitit të ardhshëm.

Gara shqiptare ka ndezur një përplasje mes Dukës dhe bashkisë së Tiranës, e cila e ka akuzuar atë për korrupsion. UEFA tha se delegacioni i saj dëshiron të “diskutojë çështjet aktuale dhe të ngrejë shqetësimet e saj në lidhje me organizimin e sigurt të Ligës së Konferencës së Evropës 2022 UEFA në Tiranë, në dritën e ngjarjeve të fundit”.

Shpërthimi ndodhi të hënën në shtëpinë e Dukës në qytetin port perëndimor të Durrësit, tha zëdhënësi i tij Andi Vercani. Bashkëshortja dhe djali i Dukës ndodheshin në shtëpi por nuk u lënduan.

Ai ishte në Tiranë.

Kamerat kapën një imazh të një personi me kapuç që me sa duket vendoste eksplozivin. Të martën, Duka tha se kishte marrë një mesazh me tekst kërcënues për jetën, ku i kërkonte të jepte dorëheqjen. 59-vjeçari Duka drejton Federatën Shqiptare të Futbollit që nga viti 2002 dhe kandidon për rizgjedhje si kandidati kryesor. UEFA e përshkroi ndërhyrjen e jashtme në futbollin shqiptar si “qartësisht të papranueshme” dhe një shkelje të rregullave të saj ligjore.

Edhe faqja e federatës shqiptare është hakuar dhe nuk funksionon. UEFA zgjodhi Shqipërinë për të pritur finalen e Ligës së Konferencës së Evropës në stadiumin kombëtar prej 22,000 vendesh, i cili u hap në vitin 2019.

Me kapuç të zi dhe i maskuar, shikoni momentin kur i riu vendos tritolin në banesën e Armand Dukës (VIDEO)

Dukagjini barazon ndaj skuadrës bullgare, ndeshjen nga afër e ndoqën drejtuesit e FFK-së