Problemet e mëdha financiare, a ka falimentuar Barcelona?

Barcelona aktualisht ka probleme serioze financiare. Nuk është më vetëm një e thashetheme, pasi klubi vetë e konfirmon gjendjen aktuale, ndërsa kjo krizë sjell shumë pyetje.

Marca ka renditur disa nga problemet, por edhe rrugët se si mund të zgjidhet kjo krizë.

A është Barcelona e falimentuar?

Realisht klubi mund të paguajë. Është e vërtet që ata janë në një situatë shumë të pasigurt, por shumë larg që të përballen me çdo lloj krize ekzistenciale, përcjellë Telegrafi.

Barcelona ka shumë pasuri, përfshirë pronat, objektet dhe, natyrisht, lojtarët e futbollit.

Në terma afatshkurtër, shitja e njërit prej yjeve si Antoine Griezmann, Philippe Coutinho, Ousmane Dembele ose Frenkie de Jong, për shembull, do të kryente borxhin e tyre ekzistues.

Si po trajtohet situata?

Kjo është detyra kryesore për presidentin e ri dhe të gjithë kandidatët kanë një plan, i cili përfshin kryesisht rinegociimin e planeve të pagesës për të blerë kohën, ndërsa ka të ngjarë të kërkojë hua të mëtejshme nga bankat.

A mundet Barcelona të bëhet kompani me të drejta të kufizuara?

Klubi ka pasuri për të mos u bërë një kompani me të drejta të kufizuara sportive, si çdo klub tjetër në LaLiga Santander përveç Real Madridit, Athletic Bilbao dhe Osasuna.

Të gjithë kandidatët presidencialë dëshirojnë të mbajnë modelin aktual, ku anëtarët të kenë kontrollin e klubit.

A do të jenë në gjendje të nënshkruajnë gjatë verës?

Klubi nuk ka shumë hapësirë ​​për të manovruar në tregun e transferimeve dhe ka të ngjarë që të ardhurat të kufizohen në lojtarët që janë në skadencë kontrate, si Eric Garcia, Memphis Depay ose Georginio Wijnaldum.

A duhet të shesin lojtarë?

Me një fjalë: po. Barcelona ka nevojë për para dhe shitja e një lojtari kryesor është mënyra më e mirë për ta bërë këtë tani, pasi po ashtu liron edhe hapësirën e pagave dhe hap derën për ardhjet e mundshme.

A është normale që një klub të ketë kaq shumë borxhe ndaj klubeve të tjera?

Është krejt normale që tarifat e transferimit të amortizohen me kalimin e kohës dhe të paguhen në këste të ndryshme, por ajo që nuk është aq normale është të kesh kaq shumë pagesa të papaguara, madje edhe për lojtarët që janë larguar nga klubi.

Kush është përgjegjës dhe si erdhi situata deri këtu?

Josep Maria Bartomeu duhet të jap shumë përgjigje, pasi me një plan financiar të papërgjegjshëm gjatë gjithë presidencës së tij, janë vonuar kaq shumë pagesa.

Edhe pandemia COVID-19 ka luajtur rolin e saj, por ai ka mundur ta ndalonte, para se të mbërrinte në këtë fazë.

A mund ta ndërtojnë Barcelona stadiumin e ri?

Barcelona ka nevojë për një stadium të ri për të gjeneruar më shumë të ardhura, por askush nuk e di se si do ta bëjë tani, kështu që ai plan duhet të hiqet derisa të shmanget kriza aktuale.

Qëllimi urgjent në klub duhet të jetë që të mbyllen keq menaxhimet e viteve të fundit.