Prishtina mban një rekord interesant nga skuadrat kosovare në Evropë!

Prishtina sivjet paraqitet për herë të 4-të rresht në UEL. Nga tetë ndeshjet e kaluara, skuadra pati fituar një ndeshje, ka luajtur 4 barazime dhe është mposhtur në 3 duele me goldallim -3, 7:10.

Skuadra e Prishtinës përmes faqez zyrtare të saj ka treguar disa statistika interesante.

“Nga shtatë golat e realizuar, 3 prej tyre i ka shënuar ish-kapiteni, tani kryetrajneri, Armend Dallku. Të gjitha këto nga pika e bardhë duke filluar (2) kundër Europa-s dhe (1) kundër St Joseph’s. Nga 1 gol kanë shënuar Meriton Korenica, Gauthier Mankenda, Ahmed Januzi dhe Mërgim Pefqeli – të gjithë kundër Europa-s në fitoren e thellë 5:0 në Mitrovicë”, ka shkruar Prishtina FC.

Rezultatet e Prishtinës në UEL:

2017/18

R1: Norrkoping – Prishtina 5:0/ Prishtina – Norrkoping 0:1

2018/19

RP: Europa – Prishtina 1:1/ Prishtina – Europa 5:0

R1: Fola – Prishtina 0:0/ Prishtina – Fola 0:0 (4:5) p.

2019/20

RP: Prishtina – St Josehp’s 1:1/ St Joseph’s – Prishtina 2:0.