Policia braziliane hap hetimet, lojtarët e Argjentinës rrezikojnë deri në pesë vite burg

Policia federale braziliane ka hapur një hetim mbi pretendimet se katër lojtarë të Argjentinës kanë shkelur udhëzimet e COVID-19 që çuan në pezullimin e ndeshjes të së dielës në Kupën e Botës kundër Brazilit.

Ndeshja në Corinthians Arena u ndërpre disa minuta pas fillimit kur autoritetet shëndetësore u përpoqën të kritikonin dyshen e Aston Villas, Emi Martinez dhe Emiliano Buendia, si dhe dyshen tjetër të Tottenhamit, Giovani Lo Celso dhe Sergio Romero.

Zyrtarët besojnë se katër lojtarët e përfshirë dhanë informacion të rremë për të shmangur karantinën e detyrueshme dhe për këtë arsye mund të jenë fajtorë për krimin e paraqitjes së gabuar.

Sipas ligjit kombëtar brazilian, vizitorët e huaj nga Mbretëria e Bashkuar duhet të përfundojnë 14 ditë karantinë sapo të kenë mbërritur në vend.

(Foto: Screenshot/Twitter/Sam Screen)

Sidoqoftë, kontigjenti i Ligës Premier të Argjentinës thuhet se ka deklaruar vetëm se ata kanë qenë në Caracas, vendi i kualifikimit të fundit të Albiceleste në Kupën e Botës kundër Venezuelës, dhe gjoja nuk u zbuloi autoriteteve të imigracionit dhe shëndetësisë se ata kishin qenë në Mbretërinë e Bashkuar.

Qeveria braziliane fillimisht rekomandoi karantinë dhe dëbim të detyrueshëm për katër lojtarët e akuzuar, por ata më vonë u lejuan të udhëtojnë në ndeshjen kundër Brazilit gjithsesi.

Sidoqoftë, kjo nuk i ndaloi zyrtarët shëndetësorë të bënin ndërhyrjen e tyre dramatike në fushë për të ndalur lojën.

Lojtarët u larguan nga vendi brenda pak orësh nga pezullimi i lojës, por zyrtarët thonë se ata kanë dhënë dëshminë e tyre në polici.

Çdokush që shpallet fajtor për keqpërfaqësim në Brazil mund të përballet me deri në pesë vjet burg dhe një gjobë.

Sot zhvillohen përballje interesante në kualifikimet e Kampionatit Botëror

Dy vite nga fitorja e madhe e Kosovës ndaj Çekisë