Po kërkohet shkarkimi i Artetas, vjen komenti i Arsene Wenger për gjendjen e Arsenalit

Arsene Wenger thotë se ai sheh “potencial” në Arsenalin e Mikel Arteta pavarësisht fillimit të vështirë të sezonit.

Topçinjtë mposhtën Norwichin 1-0 të shtunën, por ata mbeten në pozitën e 16-të në tabelën e Premier League me tre humbje në katër ndeshjet e tyre të para, përcjell GazetaBlic Sport.

Arsenali nuk do të jetënë Ligën e Kampionëve, Ligën e Evropës ose Konferencën e Evropës, kur ato kompeticione të fillojnë këtë javë.

Në fakt, kjo do të jetë fushata e parë e klubit jashtë Evropës që nga 1994/95 pasi që përfundoi në pozitën e tetë në edicionin e kaluar.

Arteta fitoi FA Cup në gjysmë sezonin e tij të parë në krye në Emirates Stadium, por përparimi ka ngecur që atëherë.

Sidoqoftë, Wenger beson se klubi i tij i mëparshëm po lëviz në drejtimin e duhur nën drejtimin e një njeriu të cilit i dha kapitenin e Arsenalit në vitin 2014.

“Para së gjithash, sinqerisht më pëlqen të them zakonisht atë që mendoj, besoj se në këtë situatë unë jam një tifoz i Arsenalit,” tha ai për beIN SPORTS.

“Pas kësaj, natyrisht, kur flas për Arsenalin është një temë e ndjeshme dhe për momentin koha ndoshta nuk është më e mira për të folur.

“Më duhet të them se e gjej skuadrën plot cilësi. Nuk jam pesimist sepse mendoj se ata kishin dy ndeshje të vështira nga tre të parat – Chelsea në një nivel të lartë në shtëpi dhe natyrisht pasi shkuan në Manchester City. Sigurisht, ju shkoni në Man City dhe mund të thoni që është e parashikueshme që ju mund të humbni pikë.

“Rezultati i keq që bëmë ishte në ndeshjen e parë kundër Brentford, por nuk mendoj se Arteta duhet të largohet”.

Skuadra e Artetas udhëton në Turf Moor për t’u përballur me Burnley këtë fundjavë, para ndeshjes së Kupës së Ligës kundër AFC Wimbledon të mërkurën e ardhshme.

Cuculi: Kam respekt për Ballkanin, por duam t’i marrim tri pikët

Llapi e ndërron përsëri stadiumin për ndeshjet si vendas!