Pesëshja e javës në elitën e basketbollit të femrave

Në fund javë u zhvillua xhiro e gjashtë e Superligës së Femrave.

Ndeshja kryesore u zhvillua në kryeqytet ku Prishtina triumfoj ndaj Peja 03 me rezultat 66:46. Kjo ishte fitorja e dytë e Prishtinës ndaj Peja 03 për këtë edicion.

Më të dalluarat për fitoren e Prishtinës ishin Asianae Johnson dhe Jade Williams.

Johnson pati efikasitet prej 25 pikësh, 12 kërcime dhe 6 asistime ndërsa u ndihmua nga bashkë lojtarja Williams me 22 pikë, 13 kërcime dhe 1 asistim.

Ndeshja mjaftë interesante zhvillua edhe në Mitrovicë, Bashkimi fitoi më përmbysje ndaj Trepçës me rezultat 73:91.

Për fitoren e Bashkimit si zakonisht më e mira ishte Sarah Mgbeike dhe kapitenia Aulona Muhadri.

Mgbeike kontribuoi me 29 pikë, 15 kërcime dhe 2 asistime ndërsa Muhadri shtoi 14 pikë, 16 kërcime dhe 4 asistime.

Xhiro e gjashtë u mbyll me ndeshjen e zhvilluar në Pejë mes Penzës dhe United Basketball, vashat nga Peja arritën fitore me shifrat 79:56.

Tek Penza më meritorja ishte Lexus Eagle Chasing me 21 pikë, 6 kërcime dhe 1 asistim. /Gazeta Olle/ 

Lakers vazhdon me fitore, mposht Portlandin përkundër mungesës së LeBron James

Ballkani pret Dukagjinin në duelin e skuadrave më në formë, formacionet zyrtare