Pesë talentët shqiptarë që shkëlqyen në vjeshtë

Në pesë ligat më të forta të Europës aktualisht numri i shqiptarëve nuk është edhe shumë i madh, por lojtarët shqiptarë po bëhen të shumtë edhe në ligat e tjera të vendeve europiane.

Në vjeshtë, në Europë, shumica e lojtarëve shqiptarë ishin të konfirmuar – me përvojë e me suksese edhe nga vitet e kaluara.

Por, kishte edhe debutues dhe të tillë që kanë shpërthyer në pjesën e parë të kampionatit 2015\’16. Të dielën në disa vende janë luajtur ndeshjet e fundit për këtë vit.

Milot Rashica

milotiii

Milot Rashica ka kohë që është emër i njohur në futbollin kosovar. Ai vlerësohet talent i madh, i cili vendos ndeshje të Superligës së Kosovës.

19-vjeçari është treguar i shkëlqyer edhe në një vend me futboll shumë të zhvilluar, në Holandë. Sulmuesi këmbëshpejtë deri në fund të edicionit të kaluar ka luajtur në Vushtrri, ndërsa këtë edicion po luan për Viteshen në kampionatin holandez.

Të premten shënoi dy gola dhe asistoi një herë në fitoren 5-1 të Viteshes ndaj Twentes. Rashica – që aktualisht është pjesë e U-21 të Shqipërisë, por me gjasa që shumë shpejt të ftohet në kombëtaren A – pa asnjë telash ka ndërruar futbollin kosovar me atë holandez.

Ai është paraqitur në të 17 ndeshjet e kampionatit. Ishte startues në 15 prej tyre, ndërsa vetëm në dy takime u aktivizua si rezervë.

Ka realizuar gjashtë gola, ndërsa ka dhënë edhe tri asiste. Ndonëse në moshë të re dhe i ardhur nga një vend me futboll të izoluar, Rashica ishte ndër më të mirët te Viteshe që renditet e pesta në Eredivisie të Holandës.

Ai tashmë është në radarin e skuadrave nga vende të tjera europiane dhe të skuadrave më të mëdha holandeze.

Me Viteshen ka kontratë të vlefshme për tre vjet. “Me paraqitjet e deritanishme jam shumë i kënaqur. Po punoj shumë në stërvitje që të kem mundësinë të tregoj vlerat gjatë ndeshjeve.

Jam në formën më të mirë të mundshme. Shpresoj që ky ritëm të më përcjellë edhe në ndeshjet e ardhshme”, ka thënë Rashica për të përditshmen kosovare “Koha Ditore”.

Vedat Muriqi

vedatii

Më shumë se Rashica ka shënuar sulmuesi prizrenas, Vedat Muriqi. 21-vjeçari ka shënuar nëntë gola në 15 ndeshje për Giresunsporin në Kategorinë e Dytë turke. Po ashtu ka edhe disa asistime.

Giresunspori aktualisht është në vendin e dytë, që i siguron kalimin direkt në Superligë në fund të edicionit. Shtatlarti Muriqi karrierën e nisi te Liria, për të kaluar më pas te Teuta e Durrësit.

Në Shqipëri, ai luajti edhe për Besën e Kavajës, ndërsa vitin e kaluar u transferua në Turqi. Provoi tek Eskishehirpori, por Giresunspori ishte stacioni i tij final, deri më tani. Edicionin e kaluar shënoi katër gola në 24 ndeshje. Këtë edicion njohu shpërthimin e vërtetë.

Për të po interesohen skuadra të shumta të Superligës turke, por ai ka plane të tjera. “Jam i kënaqur me formën personale, por edhe me sukseset e ekipit.

Jemi në vendin e dytë në tabelë, që na dërgon direkt në Superligë. Synimi i parë është që të kalojmë me ekipin në Superligën turke dhe kjo është dëshira që dua ta realizoj. Sa u takon golave, synoj që të realizoj të paktën 15 këtë edicion”, ka thënë Muriqi.

Ai pranon se klubi tashmë ka oferta konkrete për ta shitur. “Është e vërtetë që ka shumë interesim dhe tashmë në klub kanë ardhur ofertat e klubeve të tjera për mua. Mirëpo, nuk mendoj që të largohem.

Synim e kam të kalojmë në Superligë së bashku me skuadrën aktuale”, ka shtuar Muriqi.

Shani Tarashaj

shani-tarashaj-ich-bin-stolz-hier-spielen-zu-duerfen-600x400

Zvicra është shndërruar në “fabrikë” të futbollistëve shqiptarë. Në Zvicër, çdo edicion dalin disa lojtarë të rinj shqiptarë. Në vjeshtë u dallua Shani Tarashaj, sulmuesi 20-vjeçar i Grasshopersit.

Ai ka shënuar tetë gola dhe ka dhënë një asistim në 18 ndeshje të kampionatit. Një kohë të gjatë ishte shënuesi më i mirë në Zvicër.

Pesë golat e parë i realizoi në katër ndeshjet e para, por më pas ritmi i tij ra. Edicionin e kaluar luajti 19 takime për Grasshopersin dhe shënoi një gol.

Në edicionin 2013\’14 kishte shënuar tetë gola në 17 ndeshje, por në Kategorinë e Tretë, për ekipin e dytë të Grasshopersit. Këtë edicion Tarashaj ka edhe një gol e një asistim në ndeshjet për Kupë të Zvicrës.

Ai ka pesë gola në tetë ndeshje për U-21 të Zvicrës dhe vlerësohet shpresë e madhe e këtij vendi. Në skenë në Zvicër këtë edicion ka dalë edhe Florian Kamberi, që ka shënuar dy gola në 10 ndeshje për Grasshopersin, si dhe Albion Avdijaj, i cili shënoi tri herë për Vaduzin.

Së fundmi, pati një polemikë të hapur me trajnerin De Biazi, pasi ky i fundit i mbylli dyert e Kombëtares me motivin se i kishte refuzuar njëherë kuqezinjtë.

“Turp, De Biazi nuk është më shqiptar se sa unë. Nuk mund të ma mohojë ai ndjenjën e të qenit shqiptar”, pat deklaruar Tarashaj pak ditë më parë.

Eros Grezda

Grezda

Në Kroaci, në javët e fundit, ka shpërthyer Eros Grezda, mesfushori ofensiv i Lokomotivës së Zagrebit. Në pesë ndeshjet e fundit, ai ka shënuar pesë gola.

Të dielën pati një gol e një asistim në fitoren 3-0 të Lokomotivës në udhëtim ndaj Slavenit. 20-vjeçari që ka jetuar në Slloveni, këtë edicion është paraqitur në 15 ndeshje, kurse i ka edhe katër asistime.

“Me formën jam i kënaqur, sidomos me atë të gjashtë ndeshjeve të fundit. Synimet janë që me skuadrën të përfundojmë në tri pozitat e para”, ka thënë Grezda të dielën për gazetën.

Lokomotiva aktualisht është e pesta. Grezda edicionin e kaluar luajti 11 ndeshje në kampionatin e Sllovenisë. “Nuk i kam vendosur vetes qëllime apo synime.

Thjesht çdo ndeshje për mua është si finale. Dua të fitoj dhe të shënoj në çdo përballje”, ka thënë Grezda.

Eroll Zejnullahu

Zejnullahu

Bundesliga 2 e Gjermanisë së fundmi ka nisur të shndërrohet në bazë të përfaqësueses së Kosovës. Shumë titullarë të Kosovës bëjnë karrierë në kategorinë e dytë gjermane.

Njëri prej tyre është mesfushori Eroll Zejnullahu. 21-vjeçari ka një gol e dy asistime për Union Berlinin, në 16 ndeshje. Më e rëndësishme për të është stabilizimi në ekipin bazë, është i pazëvendësueshëm thuajse në të gjitha ndeshjet. Në Bundesligën 2 po luajnë me sukses edhe Leart Paqarada, Besar Halimi e Fanol Perdedaj.