Përquku dhe Tuhina optimiste për Kampionatin Evropian të shteteve të vogla

Përfaqësuesja A e femrave është në fazën e përgatitjeve për ndeshjet në kuadër të FIBA Kampionatin Evropian të Shteteve të Vogla që do të mbahet në Qipro nga 28 qershori deri më 3 korrik.

Rreth pritshmërive ka folur kapitenia e Përfaqësueses Arbnore Përquku. “Vitin e kaluar kemi zënë vendin e tretë, kurse këtë vit presim që të dalim kampion përballë përfaqësueseve që marrin pjesë” ka thënë Përquku për faqen zyrtare të FBK-së.

Tutje basketbollistja e njohur ka folur edhe për ndjenjën si kapitene: “Është viti i dytë rresht që jam kapitene. Është ndjenjë shumë e veçantë. Përveç që është ndjenjë shumë e mirë, është edhe përgjegjësi pasi që përfaqësojmë ngjyrat e shtetit në arenën ndërkombëtare”.

Edhe basketbollistja e talentuar Astera Tuhina, është shprehur optimiste për garat në Qipro.

“Shpresojmë që ta përfundojmë Kampionatin si kampione, nuk është shumë e vështirë për ta arritur, por duhet shumë punë, do të japim maksimumin që të paraqitemi sa më mirë” ka thënë Tuhina për faqen e FBK-së.

Tuhina ka folur gjithashtu edhe për atmosferën brenda Përfaqësueses: “Atmosfera është shumë e mirë dhe shpresoj që të jetë kështu deri në fund sepse është shumë e rëndësishme për paraqitjen e Përfaqësueses në këtë kampionat”.

Kosova aventurën në Nicosia të Qipros e fillon më 28 qershor në ndeshjen me Maltën.

Kosov U15 shënon fitoren e parë në turneun që po mbahet në Turqi

Krerët e FFK-së shohin nga afër punët e kryera në Kampin Nacional në Hajvali