Përmbledhje e paraqitjes së Messit ndaj Venezuelës – argjentinasi ishte si në ditët e arta te Barcelona

Lionel Messi ishte rikthyer në gjendjen e tij të zakonshme gjeniale kundër Argjentinës, teksa mbrëmë ata fituan 3-0 ndaj Venezuelës.

Messi shënoi golin e tretë në kualifikueset e Kupës së Botës, me Nico Gonzalez dhe Angel Di Maria gjithashtu në listën e realizuesve në La Bombonera.

Shtatë herë fituesi i Topit të Artë është dukur paksa i humbur te Paris Saint-Germain këtë sezon, duke shënuar vetëm dy gola në kampionat pasi nënshkroi si një lojtar të lirë.

Por, ai realizoi një performancë të mahnitshme dhe ishte një nga ato që duhej dhuruar patjetër.

Jo për herë të parë, Messi e drejtoi absolutisht shfaqjen – duke diktuar lojën nga thellësia dhe duke dribluar lojtarët kundërshtarë me lehtësi.

Disa nga pasimet e tij ishin vetëm jashtë kësaj bote dhe na kujtuan se Messi mbetet playmakeri më i mirë në këtë sport.

Imazhi: PA

Me vizionin e tij të pashembullt, aftësia e Messit për të ndarë mbrojtjen e hapur me një pasim është vërtet e veçantë dhe ai e bëri këtë herë pas here.

Goli i tij për të vulosur fitoren erdhi nga një pasim i lavdishëm i Di Marias, i cili gjeti një ecuri të mrekullueshme të kohës së Messit. Përfundimi i tij me këmbën e djathtë të dobët ishte i dobët, por ishte më së paku që meritonte 34-vjeçari.

Dikush bëri një përmbledhje gjashtëminutëshe të paraqitjes së fundit të Messit, me titull, “Lionel Messi ishte i pandalshëm kundër Venezuelës” dhe absolutisht duhet ta shikoni atë.

Sofascore tha se ishte një “shfaqje e spikatur” nga kapiteni i Albiceleste dhe i dha atij një vlerësim 9.3.

Messi pati 124 prekje, katër nga pesë topa të gjatë të saktë, kreu tre pasime kyçe dhe gjashtë nga nëntë tentativa për driblime.

Argjentina ka kaluar tashmë 30 ndeshje të pamposhtur nën drejtimin e Lionel Scalonit dhe mbajtësit e Kupës së Amerikës duken në formë të mirë përpara Kupës së Botës që mbahet në fund të këtij viti. /Telegrafi/

‘Boll mo, nalu’ – Sekretari i FFK-së i drejtohet me tone të larta Arianit Ahmetit, nxehet debati

Vëllaznimi me rekord fantastik, 17 fitore në 17 ndeshje