Përdorën mjetet piroteknike, federata me dënim të çmendur për Kolnin

Koln është gjobitur me 595,000 euro për përdorimin e mjeteve piroteknike nga tifozët e tyre gjatë ndeshjes derbi kundër Borussia Monchengladbach në fillim të këtij sezoni, ka njoftuar klubi.

Shfaqja e tifozëve filloi pak para fillimit dhe e shtyu ndeshjen me gjashtë minuta për shkak të mbulimit të tymit në fushë. Nga 595,000 euro që duhet të paguajë Koln, 195,000 euro duhet të shkojnë për masat e tyre të sigurisë ose parandalimit të dhunës.

Në reagim ndaj vendimit, klubi beson se gjoba është shumë e madhe dhe humbet pikën.

Drejtori menaxhues Christian Keller deklaroi: “Sipas këndvështrimit tonë, kjo qasje absolutisht e humbet pikën. Dhënia e dënimeve të shoqatës në këtë formë është shumë larg realitetit të futbollit gjerman dhe kulturës së tifozëve”.

Ai vazhdoi: “Prandaj ne do të vazhdojmë të avokojmë në mënyrë aktive dhe energjike për një përshtatje të ndjeshme të udhëzimeve të dënimit dhe për një mënyrë të përshtatshme për t’u marrë me këtë kulturë”.

Koln do të aplikojë në DFB për të ulur gjobën.

Besoni apo jo – Kylian Mbappe nuk arriti të shënojë në portën e zbrazët

Milani fiton me përmbysje ndaj Newcastle dhe shkon në Ligën e Evropës