Peja mposhtet dhe nuk vazhdon tutje në FIBA Europe Cup

Peja ka humbur ndeshjen vendimtare me skuadrën polake, Spojnia Stargard dhe nuk ka avancuar nga faza e parë grupore e FIBA Europe Cup.

Të mërkurën mbrëma në palestrën “Karagaçi”, Peja u mposht me rezultatin 91:87. Peja përfundon në pozitën e tretë në Grupin H me tetë pikë dhe nuk avancon. Skuadra polake është renditur e dyta, ndërsa grupin e ka fituar skuadra gjermane, NINERS Chemnitz. Pas Pejës ka mbetur skuadra nga Holanda, Heroes Den Bosch.

Ndeshja vendimtare për vendin e dytë në grup ishte shumë e fortë dhe dramatike. Skuadrat kanë luftuar nga fillimi e deri në fund, ndërsa sfida është vendosur në aksionet përfundimtare. Më të koncentruar ishin mysafirët që fituan me katër pikë dallim.

Në disfatën e Pejës kanë ndikuar edhe mungesat e shumta. Vetëm gjashtë lojtarë kanë pasur hapësirë të madhe në ndeshje, ndërsa dy të tjerë kishin nga pak minuta.

Justin Edler Davis ishte më i dalluari te Peja. Ai ndeshjen e përfundoi me 17 pikë e plot 16 kërcime. I kishte edhe pesë asistime. Urald King kishte po ashtu shifra të veçanta. Ai realizoi 18 pikë e 18 kërcime. Më efikasi ishte Jay Jay Chandler me 21 pikë. Ai kishte edhe pesë kërcime e katër asistime. Jacob Calloëay e përfundoi ndeshjen me 15 pikë, ndërsa Arian Çallakaj i realizoi 10 pikë e gjashtë asistime.

Eden Hazard refuzon ofertën për 52 milionë euro në vit nga Arabia Saudite

Trepça ia bën ‘sefte’ me fitore në ndeshjen e fundit evropiane