Peja bën hap të madh drejt finales, triumfon në Suharekë përballë Yllit

Peja ka bërë një hap të madh drejt finales. Pejanët në udhëtim kanë mundur Golden Eagle Yllin me rezultat 76:86 (18:26, 18:19, 18:21, 22:20), në gjysmëfinalen e dytë të “Play-off”-it.

Vendasit e nisën për mrekulli ndeshjen me një seri 8:0, por kundërpërgjigja e mysafirëve ishte e jashtëzakonshme me seri 1:18, për epërsinë 9:18, ndërsa çerekun e parë e fituan 18:26. Therandasit sërish për mrekulli e nisën periudhën e dytë, me seri 10:0 për të kaluar në epërsi 28:16 dhe më pas zhvillohet lojë e barabartë, por në fund pejanët u shkëputën për të shkuar në pushim me shifrat 36:45.

Në periudhën e tretë, skuadra pejane arriti shkëputjen më të madhe që shkoi në 16 pikë, 43:59, ndërsa kampionët aktualë, ashtu si në dy çerekët e parë edhe në këtë pjesë shënuan 18 pikë, derisa rezultati pas 30 minutash ishte 54:66. Ylli tentoi deri në fund rikthimin, por nuk ia arriti qëllimi dhe Peja triumfoi 76:86.

Basketbollisti më i mirë i ndeshjes ishte Brad Waldow me 33 pikë e 16 kërcime.

Ndeshja e dytë do të zhvillohet të mërkurën në Pejë, ndërsa skuadra me tri fitore kalon në finale.

PSG fiton derbin ndaj Lensit dhe shkëputet në krye të Ligue 1

Pretendentët për titull zbresin në fushë, sot luhet në Klinë dhe Skenderaj