Njihuni me njeriun që kaloi nga një i varur i “Football Manager” në një menaxher të vërtetë në jetën reale, historia e pabesueshme e Shadab Iftikhar

Është një udhëtim që fillon rreth një tavoline darke në Preston. Është viti 1996 dhe pas një dite të gjatë në shkollë, edicioni i fundit i Championship Manager sjell një debat në shtëpinë e Shadab Iftikhar. Vëllai i tij ka refuzuar ta lërë të luajë, kështu që një zemërim në kohën e duhur ka ndodhur dhe duhej vetëm ndërhyrja e nënës për të qetësuar gjakrat.

Për herë të parë në jetën e tij të re, aso kohe tetë-vjeçari Shadab ka në majë të gishtave botën virtuale të futbollit.

“E mbaj mend edhe ndeshjen time të parë. Unë isha Liverpooli dhe John Barnes shënoi dy gola kundër Manchester United. Që atëherë, Championship Manager ose Football Manager, është bërë normë. Ky ishte edukimi im. Dhe më pëlqeu çdo minutë”, ka thënë fillimisht ai për faqen sportive SPORTbible.

Ishte një prezantim i hershëm i niveleve marramendëse dhe ultësirave të dhimbshme të menaxhimit, por që nga ai moment, Shadab e dinte se kjo ishte ajo që ai donte të bënte më shumë se çdo gjë në botë.

“Kam lindur për të menaxhuar. Është aq e thjeshtë”, shtoi ai me një buzëqeshje të madhe në fytyrë.

Fëmijët tjerë në këndin e lojërave ëndërronin të bëheshin futbollistë të Ligës Premier, por jo edhe Shadab.

Si 11-vjeçar ai u ngarkua të merrte përsipër ekipin e shkollës, megjithëse nuk kishte asgjë në krahasim me përvojën e eksperimentimit me taktikat dhe shpenzimin e milionave në tregun e transferimeve nga dhoma e tij e gjumit. Një fletore e trashë që përmban një raport të detajuar të skautëve për çdo ekip kundër të cilit ai luajti në lojë, shfaqi nivelin e tij të përkushtimit.

“Ndoshta tingëllon e trishtuar, por kështu i kam bërë gjërat. Football Manager vazhdoi të luajë një rol të madh në të ardhmen time. Mësimi më i mirë që mund të merrni është Football Manager. Unë gjithashtu e kam marrë shumë seriozisht”.

Në moshën 17-vjeçare, ai krijoi një dosje se si të mposhte Barcelonën e Pep Guardiolës; një nga skuadrat më të mira në historinë e futbollit. Shpejt shkojnë 14 vjet dhe Iftikhar emërohet menaxher i ekipit të parë të skuadrës Fort William të Ligës së Futbollit Skocez, pas disa roleve magjepsëse në futboll.

Ai ka punuar si skaut për Belgjikën e Roberto Martinezit në Kampionatin Evropian pasi u shfaq pa paralajmërim jashtë terrenit stërvitor të Wiganit në fillim të viteve të 20-ta, dhe që atëherë ka impresionuar në rolin e trajnerit me ekipin kombëtar të Mongolisë.

Megjithatë, ky është projekti i tij më i madh dhe më sfidues deri më sot. 31-vjeçari është gati të marrë përsipër atë që nga shumë njerëz konsiderohet si puna më e vështirë në Skoci, por është e sigurt të thuhet se ky menaxher punëtor dhe i zellshëm është kandidati ideal për atë që ka përpara. Thjesht pyesni Roberto Martinezin dhe skuadrën e Valencias në sezonin 2002/03.

Football Manager ose Championship Manager, siç njihej atëherë, luajti një rol jetik në fazat e hershme të jetës së Shadab. Në kolegj, ai do të zhytej të paktën disa orë në ditë për ta bërë skuadrën e Valencias së Rafael Benitez një forcë të madhe të madhe të futbollit.

Ishte një kurs që do të bëhej aktiv menjëherë pasi ai të mbaronte kolegjin në orën 16:00. Më i miri i Argjentinës, Pablo Aimar, i tërhoqi telat nga mesfusha, ndërsa lojtarë si Mista dhe Vincente shënuan për argëtim. Deri më sot, ai e quan atë një periudhë të shkëlqyer në jetën e tij.

Shadab gjithashtu ishte duke bërë një punë me kohë të pjesshme ndërsa studionte për një diplomë të menaxhimit të biznesit. Një javë, në veçanti, vë në perspektivë varësinë e tij në Football Meanger.

“Mamaja dhe babai im ishin larguar. Unë thirra kolegjin dhe thashë se jam jashtë shtetit këtë javë. Më pas thirra në punë në atë kohë dhe u thashë: “Dëgjoni, nuk jam mirë””, kujtoi ai.

“Mora gjithë javën pushim për t’u siguruar që skuadra ime e Valencias ta mbyllte mirë atë sezon të parë. Ishte një periudhë e vështirë dhe ne po konkurronim për Kupën e Mbretit dhe Ligën e Kampionëve. Ne po luftonim gjithashtu për titullin e La Ligës, kështu që më duhej të jepja 100 për qind asaj”.

“Ajo javë ishte e fokusuar vetëm te Football Manager. Ishte java më e mirë. Zgjohesha çdo mëngjes dhe ndezja Football Manager. Zoti e di se sa ora mbarova duke luajtur. A isha i varur nga Football Manager? 100 për qind. Po, isha”.

Shadab, i cili gjithashtu menaxhonte ekipin e tij Hesketh Bank, shkruante shënime të hollësishme për të gjithë kundërshtarët e tij në lojë për t’u përgatitur më tej për një rol trajneri në botën reale. Doli të ishte e dobishme kur ai vendosi të dilte jashtë terrenit të stërvitjes së Wiganit në një mëngjes të ftohtë dhe me shi.

I ‘armatosur’ me një CV dhe letër motivuese, si dhe një dosje se si të mposhtte skuadrën e famshme të Barcelonës së Pep Guardiolës, Shadab kishte qenë gjithmonë një admirues i madh i punës së Roberto Martinez, kështu që mendoi se do të kishte fatin e tij dhe do ta priste jashtë kompleksit stërvitor të klubit.

Ishte mesi i javës dhe Wigan ishte në Ligën Premier në atë kohë, duke u përgatitur për një përplasje kundër Liverpoolit që kërkonte titullin. Nga pamja e jashtme, një takim me trajnerin do të kishte qenë i vështirë, për të thënë të paktën. Kaluan njëzet minuta dhe gjërat nuk po dukeshin mirë derisa ai u takua me Colin; dikë që ai e njohu nga trajnimi i ditëve të tij për një licencë në nivelin e dytë.

Siç e imagjinonte, Colin tha se do të ishte e vështirë të organizohej një takim me trajnerin pa miratim, por ai mori shënimet e Shadabit dhe ia dha Martinezit, i cili donte t’i jepte njeriut që priste orë të tëra për ta takuar një shans për të provuar vlerën e tij.

“Unë nuk mendoj se ai kishte një zgjedhje të vërtetë!”, kujtoi tutje Shadab.

Menaxheri fillestar, i cili zotëronte një licencë “B” të UEFA-s në atë kohë, vazhdoi të zhvillonte një bisedë me trajnerin Martinez.

Pasi bisedoi për punën e tij të mëparshme, menaxheri i Wiganit, i impresionuar nga ajo që sapo kishte parë, i kërkoi fanatikut të Football Manager të shkonte dhe të shikonte kundërshtarët e tyre të ardhshëm dhe të krijonte një raport skauti. Ishte punë vullnetare dhe jo me pagesë, por në fund të fundit ishte një përvojë që nuk mund të blihej me para.

Që nga ai moment, ai do të kalonte dy vjet në Wigan, duke mbuluar pikat e forta dhe të dobëta të kundërshtarëve përmes platformës ‘online’ Wyscout. Ishte një pikë kthese e madhe në karrierën e Shadabit.

Roberto Martinez e vendosi besimin e tij tek dikush që po përpiqej ta bënte atë në lojë.

“I dha kohë një 22-vjeçari, në mes të një sezoni dhe pa më njohur. Ky është një menaxher i Ligës Premier për të cilin po flasim. Ishte gjithashtu mesjavë dhe ata patën një ndeshje të shtunën. Duke parë prapa, ndoshta ishte koha më e keqe e mundshme. Por, ai më dha kohë”.

“Thjesht flet shumë për njeriun. Ai është lloji i njeriut që ka kohë për të gjithë. Ai është një person shumë i sinqertë. Sinqerisht, ai thjesht e ka këtë mënyrë jete. Kur shkon dhe flet me të, del duke u ndjerë i madh. Ndihesh tetë metra i gjatë dhe ndihesh mirë me veten. Ai thjesht e di se çfarë të thotë saktësisht në kohën e duhur”.

Shadab do të ndiqte Martinezin te Evertoni pas emërimit të tij në vitin 2013, dhe do të kalonte edhe dy vjet të tjera duke punuar nën urdhrat e spanjollit në Goodison Park.

Martinez ishte shumë i qartë gjatë gjithë kohës. Ai donte që Shadab të prodhonte raporte skautësh për kundërshtarët e ardhshëm, por gjatë gjithë rolit, atij iu dha liria për të provuar gjëra të reja dhe si rezultat, ai u përmirësua shumë. Në fakt, kur i foli vite më vonë në një takim, Martinez vuri në dukje ndryshimin midis raportit të tij të parë dhe atij që kishte dorëzuar atë ditë.

“Ai pyeti nëse mund ta shihja zhvillimin. Unë thashë se nuk e kisha parë kurrë kështu. Ai më dha lirinë të dilja dhe të eksperimentoja – të zbuloja se kush isha si menaxher. Është e qartë se kur je i ri, gjithmonë mëson, gjithmonë eksperimenton. Pra, ndonjëherë ato ishin dosje vërtet të mëdha, ndonjëherë do të ishin më të shkurtra”.

“Unë thjesht po përpiqesha të gjeja këmbët e mia. Ai e dinte që isha i ri dhe shumë i papërpunuar dhe ai e kuptoi se isha thjesht një menaxher shumë, shumë i ri”.

Kjo marrëdhënie do t’i jepte Shadabit mundësinë e një jete në Euro 2020, por para kësaj, një shans për të menaxhuar në Ligën Premier Mongole me Bayangol FC u shfaq pas një telefonate tek miku i tij nga Prestoni, Paul Watson.

Shadab aplikoi për pozitën si menaxher i ekipit të parë dhe pjesa tjetër është histori. Watson u mahnit nga vëmendja e tij ndaj detajeve dhe përgatitjes – diçka që ai e kishte rregulluar mirë gjatë atyre ditëve duke luajtur Football Manager ndërsa ishte në kolegj, shkruan Telegrafi.

“Midis aplikantëve ishte një që dallohej me kokë e këmbë mbi pjesën tjetër. Referenca e tij ishte Roberto Martinez. Ai ishte Shadab Iftikhar. E telefonova ndërsa ai ishte në Asda në Preston të premten dhe ai ishte në Ulan Bator të mërkurën e ardhshme”, shkroi Watson në Twitter në fillim të këtij viti.

“Unë kurrë nuk kam parë dikë të punojë si Shadab. Në kohën kur ai arriti në Mongoli, ai i njihte kundërshtarët tanë më mirë sesa trajnerët e tyre. Unë zgjohesha me mesazhet e tij në orën 3 të mëngjesit duke më thënë se cilin mbrojtës të djathtë të Khoromkhon duhet t’i bënim presion në posedim”.

 

“Më mirë se kaq ai ishte krejtësisht i patrazuar nga mali i pengesave që hasëm. Ne nuk kishim fushë stërvitore, kështu që ndërmjetësuam një marrëveshje për të ndarë atë me kampionët e Erchim – ata u përpoqën të tërhiqeshin kështu që Shadab hodhi ekipin e tyre të parë nga fusha e tyre pa e ditur”.

“Ai nuk ishte në gjendje të mbante Bayangol FC në nivelin më të lartë të futbollit mongol. Ata kishin një buxhet të vogël në krahasim me ekipet e tjera në ligë, por megjithatë, trajneri i lindur në Preston bëri një përshtypje të madhe. Shadab përfundoi si trajner me ekipin kombëtar të Mongolisë”, shtoi Watson.

Në muajt e ardhshëm, ai do të vazhdonte të shërbente si ndihmës menaxher i Mongolisë, por do të kthehej në Angli jo shumë kohë më vonë për të punuar si trajner i akademisë në skuadrën e League One, Accrington Stanley.

Më pas gjërat morën një kthesë tjetër kur menaxheri i Belgjikës, Martinez, i dha Shadabit mundësinë për të prodhuar raporte skautësh për ekipin e tij në Euro 2020; një turne që do të përfundonte në fazën çerekfinale pasi belgët humbën nga fituesit e turneut, Italia.

“Nuk do të isha këtu ku jam sot nëse nuk do të ishte ai. Është kaq e thjeshtë. Ai më ka mësuar kaq shumë. Është e pabesueshme. Dhe siç them unë, nëse kaloni pesë minuta duke folur me të, ju bëheni një menaxher 60/70 për qind më i mirë. Kjo është e gjitha – një bisedë pesë minutash. Dhe çdo herë që kemi një takim, del më i zgjuar”, ka thënë ai për Martinez.

“Nuk mund ta falënderoj mjaftueshëm për atë që ka bërë për mua. Duhet të mbani mend një gjë për veten time është se nuk kam qenë në gjendje t’i sjell shumë trajnerit. Kur shikoj prapa në punën time në Wigan ose Everton, raportet e mia nuk ishin të mira, por ai ende kishte mirësjelljen të fliste me mua dhe ai mbante kontakte”.

“T’i jepje një fëmije të ri që ai nuk e dinte një mundësi të tillë ishte thjesht e pabesueshme. Unë jam këtu ku jam sot për shkak të tij”, përfundoi Shadab për Martinezin.

Sot, 31-vjeçari ka hequr dorë nga shkrimi i raporteve të skautëve dhe po përgatitet të marrë përgjegjësinë për ndeshjen e tij të parë si menaxher i Fort William FC; një klub që aktualisht ndodhet në fund të ligave regjionale skoceze me një pikë të vetme nga 18 ndeshje.

Fort FC kanë pranuar 89 gola deri më tani këtë sezon, me dy rezultatet e tyre të fundit që paraqesin një humbje 10-0 ndaj Deveronvale dhe një humbje tjetër 12-0 kundër liderëve të ligës Fraserburgh FC. Më 3 janar, Shadab do të nisë projektin e tij me një tjetër përballje të ashpër kundër Brora Rangers dhe ai e di se do të jetë një sfidë e madhe.

“Ne duhet të përqafojmë historinë. Ne nuk mund të bëjmë asgjë për këtë. Ne nuk mund ta ndryshojmë atë. Çdo klub ka një histori, por ne mund të mësojmë prej saj. Ne duhet të shikojmë nga e ardhmja. Ne kemi një kryetar të ri dhe një drejtim të ri. Ky është një fillim i ri për ne – një propozim i pastër”.

“Mendoj se duhet të bashkohemi dhe të ndërtojmë një të ardhme më pozitive”.

Shadab gjithashtu do të bëhet menaxheri i parë me prejardhje nga Azia Jugore që do të marrë drejtimin e një ndeshjeje të lartë në futbollin skocez kur të marrë drejtimin në Dudgeon Park, të hënën mbrëma; një fakt që befasoi ish-skautin e Wiganit, Evertonit dhe Belgjikës.

“Kur dëgjova për statistikat, u trondita. Në fakt, jam ende në shok. Mendoj se është diçka që duhet ta shohim më shumë në futboll. Duhet të shohim ndryshim. Mendoj se futbolli duhet të pasqyrojë shoqërinë. Jam shumë krenar që po hap dyert për të tjerët dhe po tregoj se është e mundur”.

“Shpresoj se mund të bëj një punë të mirë dhe kjo do të bëjë që më shumë njerëz të hyjnë në lojë”.

 

“Pra, pse është kaq e rrallë të shohësh një britaniko-pakistanez si trajner? Mendoj se është kaq e vështirë të futesh në intervista, për një të tillë”.

“Është kaq e vështirë. Ne e dimë se si mund të jetë futbolli ndonjëherë, por ka shumë njerëz të mirë në lojë, shumë njerëz të mirë që përpiqen të ndryshojnë gjërat. Gjatë pesë viteve të fundit, kam parë ndryshim. Jam optimist se në

Lirim Zendeli flet për karrierën e tij dhe kërkon ndihmën e shqiptarëve për të vazhduar në Formula 2

Peja kërkon organizimin e Kupës së Kosovës, ka një arsyeje të madhe për këtë