Një fund i lumtur për taksistin shqiptar Hazir Stublla që kishte gjetur portofolin e Neuer – legjenda gjermane Matthaus ia blen fanellën

Pak javë më parë, Manuel Neuer, portieri dhe kapiteni i Bayern Munich, hipi në një taksi në Odeonsplatz të Mynihut, ku taksisti shqiptar Hazir Stublla e ka njohur pasagjerin, por nuk ka biseduar me të gjatë rrugëtimit.

Pasi në fund të ndërrimit taksisti gjithmonë e pastron veturën, ai duke e bërë këtë gjë, gjeti portofolin e portierit të njohur.

Aty kishte 800 euro , karta krediti dhe dokumente të yllit gjerman të futbollit.

48-vjeçari Stublla filloi menjëherë punën që ta kthente portofolin, ku të nesërmen ai u nis për në Mynih dhe kërkoi adresën e portierit në kryeqytetin e Bavarisë. Ai nuk e takoi Neuerin, por që portofolin e la te agjencia konsulente e Neuerit.

Pak ditë më vonë, babai i katër fëmijëve mori një paketë. 48-vjeçari shpresonte për një shpërblim të majm. Kur hapi paketën, ai gjeti një fanellë të Bayernit të firmosur nga Neuer.

Prandaj, shoferi i taksisë ishte i zhgënjyer.  “Ky çmim është një shaka. Unë kam katër fëmijë, dhe nuk mund të bëj asgjë me fanellën”, kishte thënë taksisti për Bild, transmeton Telerafi.

Neuer nuk ka folur ende për ngjarjen pasi 37-vjeçari aktualisht është në një turne në SHBA me Bayern Munich.

Megjithatë, ka pasur një fund të lumtur për Stubllën, i cili duhet se kërkonte më shumë nga gjesti që kishte bërë.

Legjenda e Bayern Munich, Lothar Matthaus, e dëgjoi historinë dhe e bleu fanellën nga shoferi i taksisë për 1000 euro.

61-vjeçari gjithashtu do ta nxjerr në ankand fanellën për një qëllim të mirë, ku fitimeve i mjeteve do të shkojë për bamirësi.

“Unë e di nga përvoja ime se si është të humbasësh portofolin. Problemi është përpjekja më pas. Përkushtimi i Hazirit më duket edhe më i vlefshëm për ta shpëtuar Manuelit nga telashet”, citohet të ketë thënë Matthaus.

Edhe taksisti Hazir Stublla thotë se tani është i lumtur, ndërsa ish lojtari i Bayernit dhe Interit është heroi i tij. “Më pëlqente Lothar si lojtar, por tani ai është heroi im”, deklaroi ai.

Me 1000 euro, ai do të riparojë makinën e tij private dhe të dalë për akullore me fëmijët e tij.

Llapi triumfon me rezultat të thellë ndaj Dukagjinit

Veteranët e futbollit mbarëkombëtar e nderuan Legjendën Fadil Vokrri