Nga Serie D te Milani, ëndrra e bërë realitet për Junior Messias

Milani mbylli merkaton me Junior Messias, i cili mbërriti nga Crotone në huazim me të drejtën e blerjes.

Tifozët kuqezi me siguri prisnin një emër më të zhurmshëm dhe më të madh, por drejtuesit kuqezi, pasi u përpoqën të merrnin të riun Faivre nga Brest deri dy ditë më parë, në fund vendosën të përqëndrohen te braziliani 30-vjeçar.

Siç tregon Corriere della Sera këtë mëngjes, historia e Messias është vërtet e veçantë, vetëm mendoni se vetëm gjashtë vjet më parë ai luante në Serie D (kategoria e katërt italiane), ndërsa tani është te Milani i cili do të marrë pjesë në Ligën e Kampionëve.

Sezonin e kaluar ai luajti kampionatin e tij të parë në Serie A me Crotone, duke përfunduar me 9 gola në 36 ndeshje.

Përkundër rënies nga kategoria, braziliani ishte sigurisht një nga të paktët që shpëtoi veten, duke treguar të gjitha cilësitë e tij, në veçanti pikën e tij të fortë, domethënë driblimin: në turneun e fundit, në fakt, ai arriti në 105 driblime (vetëm De Paul ishte në gjendje të bënte më mirë se ai).

Tani Messias do të ketë shansin e tij të madh në Milano, ku ai ka bindur Maldinin dhe Massara t’i japin një shans: në formacionin e Piolit ai do të jetë në gjendje të luajë si mesfushor sulmues dhe alternativ e Brahim Diaz, por edhe anësor, veçanërisht në të djathtë ku vendi do të luhet me Saelemaekers.

Nëse do t’i ishte thënë gjashtë vjet më parë se në verën e vitit 2021 ai do të ishte transferuar te Milani dhe do të luante në Ligën e Kampionëve, ai kurrë nuk do ta kishte besuar atë…

Madje, ishin vite të vështira në Itali, ku per te mbajtur veten punonte edhe korrier e faturino te nje agjenci pajisjesh elektroshtepiake…

Por tani ndodhet në Milanello ku mund të vazhdojë të jetojë përrallën e tij të shkëlqyer..

“Kur mbërrita në Itali, vendosa të punoja shumë, në fushë dhe gjatë ditës.Kisha një ëndërr: mendova se nuk isha gati për të, por djersita, me përulësi. Nga kampionatet diletante te promovimet në Serie B dhe Serie A! Po, kisha një ëndërr…

Ende mbaj mend driblimet dhe kur luaja në rrugët e Ipatinga dhe tani jam këtu, në një nga klubet më të rëndësishme në botë. Pavarësisht se sa racional mund të jeni, gjithmonë do të ketë një përrallë pas të cilës do të besoni.

Jam kuqezi, jam një lojtar i Milanit”, letra e tij dje….

Mbrojtësi shqiptar realizon dëshirën e madhe

Sulmuesi 22-vjeçar i Kosovës huazohet te klubi i madh polak