Nga një lojtar në Football Manager, në një trajner që po korr suksese te Reims – kush është Will Still

Kjo histori mund të dëshmojë se të jesh një trajner profesionist i suksesshëm; nuk ka nevojë të luash fillimisht futboll dhe pastaj të futesh në këtë zeje. Will Still, u bë trajneri i Reims pas shkarkimit të spanjollit Oscar Garcia në tetor dhe është bërë sensacion i Ligue 1. Historia tridhjetëvjeçare frymëzon ata që duan të bëhen trajnerë profesionistë pa përvojë futbolli.

Will nuk ka ende një licencë profesionale të UEFA-s; për të, ekipi i tij Reims duhet të paguajë njëzet e pesë mijë euro çdo lojë derisa të pajiset me një të tillë. Skuadra nuk shqetësohet nga kjo. Trajneri është treguar më shumë se i kualifikuar për këtë pozicion. Skuadra ka vetëm një humbje në 17paraqitjet e fundit.

Si ndikoi Football Manager te Will Still dhe e ndihmoi atë të merrte drejtimin e Reims?

Will deklaroi se ai ishte stërvitur rregullisht në futboll deri në moshën shtatëmbëdhjetë vjeç, por më pas filloi të luante lojën e famshme Football Manager. Loja krijoi një ndikim të tillë tek ai, saqë la futbollin dhe vendosi të studionte në Kolegjin Myerscough për t’u bërë trajner profesionist. Will shkoi në praktikë në Preston North End si pjesë e studimeve të tij, duke filluar kështu karrierën e tij.

Nga atje, ai u bë një videograf për Yannick Ferrera në Sint-Truiden pasi e bindi ish-futbollistin ta punësonte atë pas një analize tërheqëse të një loje. Ai do të ndiqte Ferrerën në pozicionin e tij të ardhshëm me Standard Liege. Më vonë, Ferrera do të shkarkohej nga pozicioni i tij, duke bërë që Will të transferohej në ekipin e kategorisë së dytë Lierse si videograf dhe ndihmës trajner për Frederik Vanderbies.

Ndërsa ishte në Lierse, ai u emërua si trajner i përkohshëm duke filluar karrierën si strateg profesionist. Pas disa vitesh kalimi nga ekipi në ekip në Belgjikë dhe Francë, atij iu ofrua një pozicion nën drejtimin e Oscar Garcia si ndihmës trajner në Reims. Sidoqoftë, kur spanjolli Garcia u lirua në tetor, Will u emërua edhe një herë trajner i përkohshëm për një ekip ku do të bënte aq mirë sa klubi i ofroi atij kontratë të plotë.

Pse Reims duhet të paguajë një gjobë për të punësuar Will Still?

Sipas rregullave të UEFA-s, kushdo që drejton një ekip profesionist duhet të ketë një licencë profesionale nga UEFA. Trajnerët mund të përfundojnë arsimin e tyre në vendet e tyre përkatëse dhe më pas të aplikojnë për ekuivalencë.

Edhe pse ai ka studiuar në Angli dhe pjesën më të madhe të punës së tij profesionale e ka bërë në Belgjikë, ai mund të ketë shkollimin dhe licencën e tij të vërtetuar në çdo vend evropian.


Standings provided by Sofascore

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në Paris

Peja rikthehet te fitoret, mposht Rahovecin