Newcastle jep detaje për tifozin që dyshohet se pësoi sulm në zemër gjatë ndeshjes

Përplasja e Newcastle United dhe Tottenham Hotspur në Premier Ligë të dielën u pezullua përkohësisht pas një urgjence mjekësore që përfshiu një tifoz pak para pjesës së parë në ‘St James ‘Park’.

Loja u ndalua nga gjyqtari Andre Marriner pasi lojtarët treguan vëmendjen e tij në një incident në tribuna, me ndihmës mjekët dhe stafin mjekësor nga të dy ekipet që ndihmuan mbështetësin në vështirësi.

Një përditësim i mëvonshëm nga Newcastle konfirmoi se tifozi ishte stabilizuar që atëherë dhe se ata ishin duke shkuar drejt spitalit, me ndeshjen e Premier Ligës që rifilloi pak më shumë se 20 minuta pasi u ndalua për herë të parë.

Me Tottenhamin që do të merrte një goditje nga këndi drejt fundit të pjesës së parë, Sergio Reguilon i bëri shenjë gjyqtarit Marriner dhe e drejtoi atë drejt Tribunës Lindore, ku mjekët dukej se po i përgjigjeshin një incidenti.

Me lojtarët dukshëm të shqetësuar se diçka serioze po ndodhte në tribuna, personeli mjekësor nga të dy ekipet u pa atëherë duke vrapuar nëpër fushë për të ndihmuar.

Arbitri më pas i hoqi të dy grupet e lojtarëve nga fusha pasi u kërkua një defibrilator, me një njoftim të stadiumit që zbuloi se kishte një “urgjencë mjekësore në tribunën lindore”.

Pas një periudhe të zgjatur trajtimi, Newcastle konfirmoi se mbështetësi ishte stabilizuar para se të çohej në spital, dhe loja rifilloi me shtatë minuta kohë shtesë të shtuar në pjesën e parë.

“Newcastle United mund të konfirmojë se një mbështetës i cili kërkoi trajtim mjekësor urgjent gjatë ndeshjes së Premier League të klubit me Tottenham Hotspur në St. James ‘Park të dielën është i qëndrueshëm dhe i përgjegjshëm në spital,” konfirmoi klubi në një deklaratë.

“Ndeshja u pezullua përkohësisht gjatë incidentit, i cili ndodhi gjatë pjesës së parë, dhe mbështetësi ishte zgjuar dhe ishte në gjendje të bisedonte kur u transportua në spital.

“Klubi do të donte të falënderonte tifozët për veprimet e tyre të shpejta në ngritjen e alarmit dhe të lavdërojë ata që siguruan kompresime të menjëhershme të gjoksit, si dhe falënderimin e profesionistëve mjekësorë në vend që administruan me shpejtësi trajtimin urgjent duke përdorur një defibrilator të vendosur pranë incidentit.

“Mjeku i klubit të Newcastle United, Dr Paul Catterson, gjithashtu mori pjesë në incident për të ofruar mbështetje shtesë me një defibrilator shtesë.

“Urimet tona më të mira shkojnë për mbështetësin dhe të dashurit e tyre dhe ne shpresojmë për një shërim të shpejtë dhe të plotë.”

Ish-anësori i Newcastle, Spurs dhe Francës, David Ginola, i cili pësoi një arrest kardiak gjatë një ndeshje bamirësie në 2016, pranoi se ishte “e çuditshme” të ishe prezent për incidentin.

Ginola gjithashtu mbrojti nevojën thelbësore për defibrilatorë lehtësisht të arritshëm dhe se të dish të kryesh CPR është thelbësore në jetën e përditshme.

“Është jetike,” tha ai për Sky Sports. “Është jetike, dhe shpresoj që burri ose gruaja do të jenë mirë. Por kjo sjell disa kujtime shumë të çuditshme.

“Unë mendoj se defibrilatori ndihmon masivisht. Unë mendoj se njerëzit në tribuna të jenë në gjendje të kryejnë CPR pasi ndihmon masivisht. Në fund të ditës, ne të gjithë duhet të jemi në gjendje të bëjmë CPR.”

Ginola shtoi: “Kjo është ajo që më shpëtoi jetën, sipas fjalëve të kirurgëve që më operuan dhe bënë një ‘bypass’ të plotë.

“Ai tha se ai kishte bërë punën e tij, por se ai nuk më kishte shpëtuar jetën time. Ai që të shpëton jetën është ai pranë teje në fushën e futbollit. Unë isha i vdekur për dymbëdhjetë minuta.” /Lajmi.net

Kreshnik Uka shpallet “Ylli i Javës” në Superligë

Rikthehet dhuna në futbollin shqiptar, kësaj radhe goditen dhe futbollistët