Ndryshime të mëdha në VAR-in e Premier Leagues

Zyrtarëve të Ligës Premier u është thënë se duhet të ketë më shumë se vetëm një kontakt për të dhënë një penallti, por as lojtarët nuk do të kenë nevojë të simulojnë për t’i fituar ato.

Sezonin e kaluar pati shumë polemika në ligën angleze, falë një pjese të madhe të VAR dhe sasisë së penalltive të dhëna.

Gjyqtarët dhe zyrtarët e VAR-it dhanë 125 penallti, por që duhet të zbresin masivisht në edicionin e ardhshëm.

 

Pas reagimeve nga lojtarët dhe trajnerët në fillim të këtij viti, shefi i gjyqtarëve Mike Riley u tha zyrtarëve se kontakti nuk do të jetë i mjaftueshëm dhe ata do të duhet të vendosin nëse ka pasoja dhe nëse lojtarët simulojnë .

“Nuk mjafton vetëm të thuash ‘Po, ka pasur kontakt’”, ka thënë Riley.

“Kontakti në vetvete është vetëm një pjesë e asaj që gjyqtarët duhet të kërkojnë. Nëse keni një kontakt të qartë që ka një pasojë, atëherë kjo është ajo që duhet të ndëshkoni”.

Sidoqoftë, nuk janë të gjitha lajme të këqija për lojtarët sulmues. Ndërsa ata nuk do të jenë në gjendje të shtrihen vetëm në tokë.

“Kështu duhet të jetë gjithmonë, përndryshe bilanci është i pabarabartë”, shtoi më tej ai.

Në një ndryshim tjetër të madh, tifozët nuk do të shikojnë më vijat që tërhiqen në ekran për pozitë jashtë loje në vendimet VAR, si në Euro, dhe vijat në vetvete do të jetë më të trasha.

Zyrtare: Ballkani prezanton sulmuesi nigerian Solomon

Xhaka afër marrëveshjes për kontratën e re te Arsenali