Ndodh edhe kjo: Porto paguan magjistar për ta ndihmuar të shpallet kampion

Porto po paguan një magjistar për të ndihmuar në sigurimin e titullit të ligës portugeze, sipas raporteve në Portugali – katër vjet pasi rivalët Benfica mendohej të bënin të njëjtën gjë.

 

Pretendohet se Madalena Aroso u punësua nga presidenti i klubit Jorge Nuno Pinto da Costa si punonjë i klubit pesë muaj më parë, zyrtarisht si ‘doktor’.

Dhe siç raportohet nga e përditshmja portugeze “Abola”, Aroso paguhet 13,000£ funte në muaj nga gjigantët portugez, që është e barabartë me më shumë se 150,000£ funte në vit.

Pretendimet kanë ndezur zemërim të gjerë në mesin e tifozëve, pasi magjistari do të ishte punonjësi më i paguar në klub në një distancë të konsiderueshme, mes përpjekjeve të klubit për të vazhduar me rregullat e Fair Play Financiar.

Aroso, që thuhet së është një njeri që mund të lexojë të ardhmen dhe të parashikojë rezultatet e ndeshjeve, thuhet se u vu në listë këtë verë, për të ndihmuar Porton të rimerrte titullin e Primeira Liga nga Sportingu Lisbonës, i cili e fitoi atë sezonin e kaluar.

Skuadra e pamposhtur e Sergio Conceicao është aktualisht në krye të ligës me 14 nga 34 ndeshjet e luajtura, përpara Sportingut vetëm në diferencë golash, me Benfikën katër pikë prapa.

Në vitin 2017, drejtori i komunikimit i Portos, Francisco J. Marques, akuzoi presidentin e atëhershëm të Benfica-s, Luis Filipe Vieira – i cili që atëherë ka dhënë dorëheqjen pas arrestimit të tij në lidhje me mashtrimin fiskal – për përdorimin e magjisë për t’i ndihmuar ata të fitojnë ligën.

Marques pretendoi se Vieira i pagoi Dr Armando Nhaga, ‘Komisionerit të Policisë Kombëtare të Guinea-Bissau’, 65,000 £ për të siguruar kampionatin.

Marques tha: ‘Për çfarë po krijoni një oktapod? Krijimi i këtij përbindëshi që lejon gjithçka për Benfikën dhe asgjë për të tjerët, dhe për magji?… Mund të them se ky është skandali më i madh në futbollin portugez që do të vijë.’

Benfica fitoi Premier Ligën dhe Kupën e Portugalisë atë sezon, por nuk ka, qartësisht, asnjë provë që dy çështjet janë të ndërlidhura.

Futbolli portugez ka pasur një lidhje të gjatë historike me okultizmin, me Delane Vieira që pretendonte se kishte lëshuar dy bretkosa në një stadium të Vjenës për të ndihmuar Porton të fitonte Ligën e Kampionëve (që atëherë quhej Kupa Evropiane) në 1987.

Ka gjithashtu raporte anekdotike të një ‘Fafe Witcher’ që paguhet nga tifozët e Benfica-s për t’i ndihmuar ata të fitojnë titullin – ai më vonë pretendoi se u pagua 170,000 £ pas triumfit të tyre në Primeira Liga.

 

Kosova shënon fitore me shumë peshë ndaj Kuvajtit

Galatasaray uron Majlinda Kelmendin: I jemi jashtëzakonisht mirënjohës