Ndizen sfidat në NBA, tre barazime në dy konferenca, vetëm Golden State me një hap në finale

NBA vazhdon sfidat gjysmëfinale të fazës “play off” në të dyja konferencat. Në Lindje, Philadelphia ka vendosur baraspeshën në seri, teksa ka fituar përballjen e katërt kundër Miami Heat me rezultatin 116-108.

“Sixers” nuk falën në fushën e tyre, në një takim ku shkëlqeu James Harden, autor i 31 pikëve. I gjithë formacioni startues e Philadelphias realizoi dopioshifër pikësh. Në radhët e Heat nuk mjaftoi paraqitja e shkëlqyer e Jimmy Butler, autor i 40 pikëve në këtë përballje.

Në Konferencën e Perëndimit, Dallas gjithashtu ka arritur ta barazojë në 2-2 serinë e takimeve gjysmëfinale kundër Suns, duke fituar sfidën e katërt në shtëpi në shifrat 111-101. Takimi ishte me shumë rivalitet në pjesën më të madhe të kohës.

Diferencën në parket për të zotët e shtëpisë e bënë të zakonshmit Luka Doncic me 26 pikë e 11 kërcime si dhe Smith, autor i 24 pikëve. Për “Suns” shkëlqeu Devin Booker me 35 pikë, por performanca e tij nuk shërbeu për t’i dhënë suksesin skuadrës.

Ndërkohë që në sfidat e mbrëmshme, Boston Celtics barazoi serinë e fitoreve me Bucks, duke e mundur me shifrat 108-116.

Ndërsa në sfidën tjetër të mbrëmjes, Golden State Warriors mundi Memphis Grizlies duke e çuar serinë e fitoreve në 3-1 dhe tashmë Curry me shokë mbetet vetëm një hap larg finales së Konferencës së Perëndimit.

 

Xavi thumbon Haaland, norvegjezi zgjodhi Cityn para Barcelonës

Altik Muhaxhiri shpallet ylli i javës në BKT Superligë